Browse > Home / Haber, Sedat Okumuş, Yazar / Pazaryeri esnafı tek çatı altında…

| Subcribe via RSS

Pazaryeri esnafı tek çatı altında…

Haziran 27th, 2014 Posted in Haber, Sedat Okumuş, Yazar

pazaryeri-esnafi-tek-ccca7ati-altinda-1

KARACABEY PENCERESİNDEN / Sedat OKUMUŞ

-Pazaryeri esnafı tek çatı altında… Pazarcıların toplanacağı esnaf odasının başarısı…

-Evleri üzerlerine yıkılan ve açıkta kalan yaşlı anne ile kızına uzanan yardım elleri…

Karacabey’de faaliyet gösteren 8 adet esnaf odası arasında…

Bu yılki genel kurul toplantıları sırasında isimlerini değiştiren 3 Oda, NACE kodlarına göre ilçedeki esnafın kaydolması gereken gerçek Oda’yı belirlemeye yardımcı oldu.

NACE kodu uygulaması, AB ülkelerinde geçerli bir sistem.  Ülkemizde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), AB’nin meslek guruplarına birer kod numarası verilmesini sağlayan bu sistemin Türkiye’de uygulamaya konulmasını sağladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın  onayı ile.

İlçemizde 3 esnaf odası bu doğrultuda üyelerini belirlemek amacıyla isimlerini değiştirdi. Motorlu Nakliyeciler ve Şoförler Odası’nın yeni adı Karacabey Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası olurken; Bakkallar ve Tekel Bayiler Odası adını Karacabey Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Odası şeklinde değiştirdi. Bir taraftan üyelerinin faaliyetlerine kolaylık sağladılar; diğer taraftan üye yelpazesini genişlettiler.

Onların bu ileriyi gören tavırları arasında, ilçede esnaf dağınıklığı ve bölünmüşlüğünü ortadan kaldıran farklı ve önemli bir adım da Nusret Orumtaş’ın çabalarıyla geldi. Babadan kalan manavlık mesleğini pazaryerinde sürdüren, 35 yıllık esnaf, 21 yıl Oda yöneticisi ve bunun 15 yılında Oda Başkanlığı yapan, üyelerince ve çevresinde çalışmalarıyla takdir edilen, sevilen bir isim Sayın Orumtaş…

***   ***

NACE kodu ile esnaf guruplarını belirleme sisteminde ilçede elini çabuk tutan ve ilgili yasa ile yönetmeliğe uygun işlem yapan Sebzeciler ve Meyveciler Odası adını Karacabey Manavlar ve Pazarcılar Odası olarak değiştirmekle…

Pazaryeri esnafını kapsayan bir noksanlığı ortadan kaldırmayı başardı. Oda Başkanı Nusret Orumtaş, burada çeşitli esnaf odalarına kayıtlı olarak işini sürdüren 550 esnafı tek çatı altında toplayacak adımı attı.

Böylece, pazaryerindeki çok başlılık yerini ‘tek adrese’ bıraktı: “Karacabey Manavlar ve Pazarcılar Odası”.

Daha önce 181 üyesi bulunan ve bunlar arasında yalnızca 165’i pazarcı olan Oda’ya, yeni süreçte kendi istekleriyle kaydolması beklenen yüzlerce pazarcı daha eklenecek.

Geçtiğimiz günlerde çok sayıda pazarcı esnafı, Orumtaş’ın başkanlığındaki Oda’ya kaydoldu.

“Artık, haklarımızı her yönüyle savunacak ve bizim adımızı taşıyan bir Oda’mız var.” sözleriyle birlikte.

***   ***

pazaryeri-esnafi-tek-ccca7ati-altinda-2

“Oda’mızda ne yapıyorsak, esnafımız için yapmaya çalışıyoruz. Kaymakamımız Sayın Ahmet Yurtseven ile bizlere çalışmalarımızda büyük destek veren Belediye Başkanımız Sayın Ali Özkan ile tüm Belediye yetkililerine teşekkür ediyoruz. Pazarcı esnafımızı tek çatı altında toplamanın kıvancını yaşarken, inanıyoruz ki; bu adımı atmakla bizler pazarcılar arasında gelecekte hayır ve iyilikle anılacak bir iş yaptık. Pazaryerimizde bundan sonra hep güzel şeyler olacak. Şimdiki ve gelecekteki esnafımıza faydalı bir miras bırakıyoruz.”

Pazarcıların Oda Başkanı Nusret Orumtaş, uzun yılların çabasını verimli bir meyve ağacına dönüştürmenin sevinciyle, ağır başlı ve her zamanki kibarlığını elden bırakmadan, yukarıdaki sözleri söyledi bize.

Takdir edilen hizmetine karşılık, gururlanmaktan sıkılan ve utangaç edasıyla.

Karacabeyli tüm seyyar pazarcılar, aralarında bir dükkânda faaliyet gösterip, ek olarak pazarcılık bile yapmış olsalar…

Tek adresleri,  bundan böyle “Karacabey Manavlar ve Pazarcılar Odası”.

Üstelik, Başkan Orumtaş ve Oda’nın esnaf üyeleri şu aşamada Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Üyesi konumundalar.

***   ***

pazaryeri-esnafi-tek-ccca7ati-altinda-3

Evleri üzerlerine yıkılan ve açıkta kalan yaşlı anne ile kızına uzanan yardım elleri…

İnsanoğlunun yaşlılıkta sağlığının nasıl bir durumda olacağı, nelerle karşılaşacağı hiç bilinmez.

Bu konu açıldığında sık sık dua ederim Yüce Yaradan’a: “Rabbim, yaşlılıkta her kulunun yar ve yardımcısı olsun. Hak yardımıyla, yüzümüz ak bir ömür geçirmeyi hepimize nasip etsin.”

pazaryeri-esnafi-tek-ccca7ati-altinda-4

Böyle bir pencereden dünyaya bakarken…

Devleme’deki Naciye nine ile birlikte yaşadığı kızı Sabriye Kula’nın başına gelenleri öğrenince yanlarına gitmeyi, onları dinlemeyi, nelere ihtiyaçları olduğunu öğrenmeyi istedim.

Bölgemizin antik çağdaki Misya ve Bithinya döneminin yerleşim yerlerinden olduğu söylenir Devleme için.

Nilüfer Çayı’nın, tertemiz, çağıl çağıl aktığı, balıklarıyla, billur gibi içilebilen suyu ile insanlarımıza doğa nimeti sunduğu, ağaçlık, verimli arazileriyle tıpkı yağlı boya resimlerdeki çok güzel bir köy görünümünü yansıtan;  yüzyıllar ötesinden bir mirastır bize Devleme Köyü.

Terk edilmişliği yaşayan, çoğu Bursa’ya ve Karacabey’e yerleşmiş ailelerin izlerini taşıyan ve yeni adıyla, Çeşnigir Mahallesi’ne bağlı bir mevki adıdır şimdi Devleme.

Bir garip aile var burada…

Malulen emekli eşini yıllar önce yitiren Naciye Kula (83).

Ve, yanındaki kızı Sabriye Kula (51). Hastalıklarla boğuşan ninenin kızı, “Merhum babamın sağlığında ‘çıkma malzemelerle’ inşa ettiği ahşap kâgir evde yaşadık annemle birlikte bunca yıl.” diyor demesine…

Gel gelelim, o kullanılmış malzemelerle yapılan eğreti ev, önce Gökçeada depremi ve ardından sağanak ‘dolu’ yağışların etkisiyle iki hafta önce…

Fırtınadan göz gözü görmez iken, oturdukları bir sırada, ana-kızın başına çökmüş.

Ortadan ikiye bölünüp, yıkılan çatının altından güçlükle kaçabilmişler.

Terk edilmiş Devleme’ye, son yıllarda yeniden dönen 8 aile yardımlarına koşmuş ilk anda.

Caminin imamı, caminin bitişiğindeki tek göz odaya davet etmiş üzüntüleri nedeniyle sağlığı giderek kötüleşen Naciye nineyi. Ana-kız, fındık kabuğu gibi tek odada yaşamın zorluklarına güçleri yettiğince karşı koymaya çalışıyorlar.

Komşularının morali, sevecenliği onlara biraz olsun rahat nefes aldırıyor.

Alzheimer hastası Naciye ninenin, diğer hastalıkları da üşüşmüş yaşlı, garip başına.

Yüksek tansiyon, yüksek şeker, yüksek kolestrol ve kemik erimesi…

***   ***

Ölen babalarından kalan emekli maaşıyla kendilerine bir yuva yapamayacak anne ve kızına Devleme’nin yardımsever evlatları kol kanat germiş önceleri. Fakat, herkesin gücünün yettiği yer var, yetmediği yer var…

Karacabey Belediyesi’ne haber ulaştırmış bu üzücü gelişmeyi öğrenenler.

Belediye Başkanı Sayın Ali Özkan ile Başkan Yardımcısı Sayın Faruk Türe yakın ilgi gösterip, Naciye nineyi seven, onun yardımına koşmayı görev kabul edenlerle görüşmüşler. İsteklerini sorduklarında, “Çatıyı siz yapın, gerisini imece ile bizler yapmaya çalışırız.” demişler.

Kendisiyle konuyu görüştüğümüz Başkan Yardımcısı Faruk Türe, duyarlı davrandıkları olay hakkında “Başkanımız Ali Özkan, hemen talimatını verdi, çatı işini hızla bitireceğiz. Yapmamız gereken bir şey olursa yine kendilerine yardımcı olmaya hazırız.” ifadesini kullandı.

Belediye’nin yardımseverliği böylesine sahiplenmesi moral depolamış Naciye ninenin uzun yılların yorgunluğunu tıklayan garip yüreğine.

Bir yanda Karacabey Belediyesi…

Bir yanda, komşuları, komşularının çocukları, torunları, Karacabey’de ve Devleme’ye yakın çevre köylerde yaşayan bazı hayırseverler…

Gül yüzlü Naciye nineye gidiyor birer birer ve sessizce…

“Ne yapalım, ne istersiniz bizden?…Ev donanımı, gıda, giyecek, sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, mutfak ve oda eşyası, ne olursa söyleyin, sizi aç ve açıkta bırakmayalım anacığım.” diyerek.

One Response to “Pazaryeri esnafı tek çatı altında…”

  1. Ugur Says:

    Şahsen kendisinin torunuyum yazılanların yarısı yalan madem belediye yaptırdı evi niye 12 binlira usta parası toplayıp vrdik ? Niye hala ev için çekilen banka kredisini ödemeye çalışıyoruz kendini kabartirken bazı insanların gruplarını fusunun azcik…


Leave a Reply


− bir = 5