Browse > Home / Haber / Akdoğan İkizceli’leri bilgilendirdi

| Subcribe via RSS

Akdoğan İkizceli’leri bilgilendirdi

Şubat 2nd, 2013 Posted in Haber

akdogcc86an-ikizcelilieri-1

CHP Bursa eski İl Başkanı Gürhan Akdoğan, görevde olduğu yıllarda yakından takip ettiği Karacabey İkizce, Orhaniye ve Taşpınar köylerinde birinci sınıf tarım toprakları üzerine kurulması planlanan KOTİYAK projesiyle ilgili verdiği mücadelenin son gelişmesini önceki gün İkizce Köyü halkı ile paylaştı.

Akdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın 30.07.2010 tarihinde Karacabey ilçesi İkizce, Taşpınar ve Orhaniye köyleri alanında KOBİ sanayi sitesi yapılması amacı ile TOKİ–Bursa Valiliği- KOTİYAK arasında imzalanan protokol doğrultusunda hazırlanan 1/100.000 ölçekli plan değişikliği İl Genel Meclisinin 2011/348 sayılı kararı ile 08.07.2011 tarihinde onaylanmıştı.

Geçmişte görevde olduğumuz CHP İl Başkanlığı dönemi içinde bizim ve mevcut dönem CHP İl Genel Meclisi üyelerimizin de itirazları ile bilindiği üzere kamuoyu yaratılmasına ve İkizce Köylülerinin 478 itiraz dilekçesine rağmen konuya ilişkin İl Genel Meclisi kararı değiştirilmemiş, bunun üzerine KOTİYAK planı Bursa Barosu Başkanlığı Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği tarafından dava konusu edilmiş, yine CHP İl Yönetimi ve İl Genel Meclisi grup üyeleri dava sürecini yakından takip etmişlerdi.

akdogcc86an-ikizcelilieri-2

Bugün gelinen noktada Bursa 1. İdari Mahkemesi 2011–1442 sayılı esas kararı ile plan değişikliğinin ve ilgili İl Genel Meclisi kararının OSB yerinin Uluabat Gölü’ne çok yakın olduğunu, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı görüş ve kararı ile ekolojik dengeyi bozucu plan kararlarının getirilmemesi gerektiğini, ve açıklanan nedenlerle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. maddesi uyarınca yürütmenin durdurulmasına 05.11.2012 tarihinde karar verdi. Ardından İl Genel Meclisi bu karar doğrultusunda 30.11.2012 tarihli 20. oturumunda 1/5000’lik imar planını karar kesinleştikten sonra değerlendirmek üzere komisyona iade etmiştir.

Bunun üzerine yöre halkından gelen talep üzerine o dönem görev yapan partili arkadaşlarımızla birlikte İkizce köylülerini bilgilendirmek adına bir ziyaret gerçekleştirdik. 100′ün üzerinde köy halkı ile yapılan toplantıda gelinen süreç ve bundan sonrasının yol haritasını paylaşarak kendilerini bilgilendirdik.”

Akdoğan, İkizce Köyü’ndeki bilgilendirme toplantısının ardından Karacabey’e gelerek CHP ilçe örgütünü ziyaret etti.

Leave a Reply


8 − bir =