Browse > Home / Haber / Kumkadı Köyü “Leylek Dostu’

| Subcribe via RSS

Kumkadı Köyü “Leylek Dostu’

Kasım 14th, 2007 Posted in Haber

leylek-3.JPG
Bursa Valiliği’nce 2003 yılında oluşturulan Uluabat Gölü Yönetim Planı kapsamındaki “Leylek Dostu Köyler Projesi”, her geçen yıl bünyesine katılan köylerle Türkiye’nin bu alandaki tek projesi özelliğini koruyor. Bursa’nın il merkeziyle birlikte, Uluabat Gölü çevresinde yer alan Karacabey ve Mustafakemalpaşa’ya ait köylerin dahil edildiği etkinliğin dokuzuncu katılımcısı olarak M.Kemalpaşa’nın Kumkadı Köyü’ne önceki gün leylek yuvası niteliğindeki 10 adet platform yerleştirildi. Bugüne kadar çeşitli köylere monte edilen platform sayısı 85′e yükseldi.
Aralarında Eskikaraağaç, Gölyazı, Fadıllı, Gölkıyı, Uluabat, Bakırköy, Yolağzı ve Yeşilova’nın bulunduğu Leylek Dostu Köyler Projesi’ne önümüzdeki günlerde M.K.Paşa’nın Ormankadı ve Karaoğlan köylerinin de katılması bekleniyor.

leylek-2.JPG
Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakülktesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmet Arıcı ve eşi Franzisca Arıcı’nın koordinatörlüğünü üstlendiği projeye sponsorlar Yıldırım Beyazıt Rotary Kulübü ve Robert Bosch A.Ş. Çevre Grubu’nun desteği de devam ediyor.
Önceki gün Kumkadı Köyü’nde çocukların ve köy halkının büyük ilgi ve desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikte, önce okul çağındaki çocuklara leylek platformlarında kullanılan ağaç dallarının nasıl örülmesi gerektiği öğretildi. Ardından, Bursa TEDAŞ İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından kapalı AER kablo sistemiyle donatılan elektrik direkleri, sökülen eski direklerin yerine monte edildi. Leyleklerin elektrik tellerine çarparak ölmelerini engelleyen bu sistem, proje kapsamındaki her köyde uygulanıyor.

leylek-1.JPG
Kumkadı Köyü’nde, İlköğretim Okulu Müdürü Metin Becerikli tarafından çocuklara ve köy halkına çevre bilinci aşılanırken, töreni andıran etkinlik büyük ilgi gördü. TEDAŞ Bursa İl Müdürü Talat Özen, müteahhit firma Yılmazlar İnşaat temsilcisi Dursun Karabüyük, Bursa İl Çevre ve  Orman İl Müdürlüğü’ne bağlı Milli Parklar Şube Müdürü Adnan Geçer, Yıldırım Beyazıt Rotary Kulübü Başkanı Hasan Candan, yönetici Mehmet Göral, Robert Bosch A.Ş. Çevre Grubu’ndan Muhammed Demir, Uludağ Üniversitesi Ulukuş Öğrenci Grubu, Kumkadı Köyü Muhtarı Celal Köymen ve köy halkı elektrik direklerinin değişimi ve platformların yerleştirilmesi sırasında etkinlikte hazır bulundu.
TRT adına “Leylek Dostu Olmak” konulu belgeselin çekimlerini yapmak üzere Kumkadı Köyü’ne gelen Yapımcı Mete Başer, leyleklerin Uluabat Gölü çevresine göçü, konaklama, yumurtlama ve yavrulama dönemlerinin kaydedildiğini açıkladı. Başer, belgesel filmin 2008 yılının Nisan ayında TRT’de yayınlanacağını bildirdi.
Leylek Dostu Köyler Projesi’nin koordinatörleri Prof. Dr. İsmet Arıcı ve eşi Franzisca Arıcı, kısa süre içerisinde M.K.Paşa’nın Ormankadı ve Karaoğlan köylerinde de aynı uygulamanın yapılacağını söyledi. Arıcı çifti, projenin büyük bir titizlikle uygulandığını belirterek, Eskikaraağaç Köyü’nde her yıl düzenlenen Uluslararsı Leylek Festivali’nin de sevgi çemberiyle dünyada yankı bulduğunu sözlerine ekledi.

Sedat Okumuş

Leave a Reply


4 + üç =