Browse > Home / Haber / Disneyland Projesi de yola çıktı

| Subcribe via RSS

Disneyland Projesi de yola çıktı

Ağustos 10th, 2012 Posted in Haber

disneyland-projesi-yola-cikti

İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi’nin Karacabey’den geçmesi kesinleşirken, ilçenin değerini artıracak diğer projelerden biri olan Disneyland Projesi çalışmaları da hareketlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “Uluabat Gölü – Kocadere ve Çevresi Kavramsal Projesi” adıyla hazırladığı ve halk arasında “Disneyland Eğlence Merkezi” adıyla bilinen dev proje konusunda düğmeye basıldı. “Bölge Parkı” amaçlı 1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı için çalışmalara start veren Büyükşehir, ilk anda Bursa’daki kamu kurumlarının resmi görüşlerini kayıt altına alıyor. Karacabey’in Subaşı, Seyran ve Canbaz köyleri civarını kapsayan eğlence merkezinin önümüzdeki yerel seçimlere kadar alt yapısının hazırlanması gündemde.

Bursa, hızla Karacabey’e doğru geliyor

Bu arada, uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan Uluabat Gölü’nün dev projeden etkilenmeyeceği ve zarar görmeyeceği belirtildi. Disneyland Projesi’nin gölün koruma sınırları dışında kalmasına özen gösterildiği öne sürülürken, bu konuda yapılacak işlemlerin göle zarar vermesinden çekinen doğa tutkunları ise, projenin Ulusal Sulak Alanlar Komisyonu’ndan görüş alınmasından sonra değerlendirilmesini istiyorlar.

Çeşitli toplantılarda, Büyükşehir yetkilileri tarafından Disneyland Projesi’nin Uluabat Gölü’nü koruma amacına yönelik hedefini koruduğu ve projenin başlı başına bir çevreyi koruma projesi olduğu açıklandı. Projeyi hazırlayanlar, bitkisel yapısı, balık ve kuş türleri ile Uluabat Gölü’nü dünyada büyük bir zenginlik kaynağı olarak kabul edildiğini hiçbir zaman göz ardı etmediklerini dile getirdiler. Bu çerçevede, Disneyland’ın bölgedeki ekoloji, tarih, kırsal alanlar konularında oldukça hassas bir yol izleyeceği kaydedildi.

Subaşı, Seyran ve Canbaz’ın çehresi değişecek

Büyükşehir Belediyesi, Karacabey’in Subaşı, Seyran ve Canbaz köyleri çevresinde 4 milyon metrekarelik alanda kurulması planlanan dev projenin bir an önce hayata geçirilmesi amacıyla başta İl Özel İdaresi olmak üzere Bursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Çevre ve Şehircilik, Karayolları 14. Bölge, D.S.İ., Kültür ve Turizm Müdürlüklerinden 1/5.000 ölçekli nazım imar planına ilişkin görüşlerini bildirmelerini istedi. Olumlu görüşlerin yer aldığı yazışmalar sonunda Disneyland ile ilgili çalışmaların her an başlaması bekleniyor.

Çevreciler, Anadolu’ya kuzeybatıdan gelen kuş göç yolu üzerinde olup, Avrupa ve Ortadoğu’nun en önemli kuş beslenme ve barınma merkezi durumundaki Uluabat Gölü’nün hiçbir projeden olumsuz etkilenmemesi yönündeki çağrılarını tekrarlıyorlar. Yerleşimler ve sanayi tesislerinden gelen atık suların tehdidi altındaki Uluabat Gölü’nün, Ramsar Sözleşmesi ile belirlenen koruma sınırları dışında gerçekleştirilecek Disneyland Projesi az da olsa doğa tutkunlarının kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldıramıyor. Gölü besleyen Kirmastı, Emet, Kocaçay ve Akçalar çaylarının günümüzde ağır metalleriyle zehir saçtığını hatırlatan çevreciler, Disneyland’ın atıklarının çok iyi şekilde arıtılmasını her fırsatta dile getiriyor. Kirmastı Çayı’ndan gelen sularda arsenik, krom, kurşun, çinko, nitrik azotu gibi ağır metaller tespit edildiğini ve Mustafakemalpaşa, Tavşanlı, Akçalar ve Nilüfer’de atık su arıtma tesisleri inşa edilmesi gerektiğini savunan çevreciler, gölün karşısında kurulacak eğlence merkezinin modern ve günün her dakikasında arıtma işlevini tam olarak yerine getirecek bir tesis kurulmasından yana.

One Response to “Disneyland Projesi de yola çıktı”

  1. Gokturk Says:

    Küfre hizmet eden bir devletten ancak böyle projeler beklenir. Allah’ın arzını oyun ve eğlence için mahvedin. Devam edin binlerce yıldır bu toprakları doyuran zeytin ağaçlarını katledip hoteller dikmeye. Su kaynaklarına, şelalelere HES ler yapın. Şantiye alanına çevirin bu bereketli toprakları. Bir şeyin değerinin fiyatı ile ölçüldüğü zihniyetinizin eseri işte tüm bu şantiyeler. Bu bereketli toprakları kurutarak Arjantinden GDO lu mısır ithal edin. İspanya’ dan fındık ithal edin. Küfre böyle hizmette bulunarak sadakatinizi gösterin.


Leave a Reply


− bir = 5