Browse > Home / Haber / Karacabey’in geleceğine yön verecek imar önerileri

| Subcribe via RSS

Karacabey’in geleceğine yön verecek imar önerileri

Haziran 3rd, 2011 Posted in Haber

karazcabeyin-gelecegine

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilen ve Bursa’nın geleceğini masaya yatıran 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda Karacabey’i ilgilendiren konularda kararlı tavır takınan Belediye Başkanı Ergün Koç, “En az bir nesil boyunca ilçeyi rahatlatacak imar önerilerimizi hayata geçirmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Önceki gün Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Bursa’nın imarla ilgili tüm yetkili kurumları ile ilçe belediye başkanları katıldı. Etkinlikte görüşlerini açıklayan Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç, yedi ana başlıkta topladığı imar önerileriyle ilçenin geleceğine büyük katkı sağlayacaklarını dile getirdi.

Karacabey’in gelecekteki sanayi alanları

Konuşmasında, ilçenin Bursa’ya çok yakın olması nedeniyle özellikle konut üretimi ve sanayi kuruluşları yönünden bir cazibe merkezi haline geldiğini vurgulayan Başkan Koç, son yıllarda tarıma dayalı sanayi kuruluşlarının hızla gelişmesini göz ardı edemeyeceklerini söyledi. Bu yükselişe paralel boyutta gerekli imar önlemlerinin alınmasını isteyen Koç, Karacabey’in sanayi alanlarının genişletilmesi gerektiğini savundu.

Ankara-Bursa-Bandırma bağlantılı hızlı tren güzergahının Karacabey’den geçmesini beklediklerini de sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Ergün Koç, imar önerilerini şu anlatımla sürdürdü:

“Demir yoluna yakın alanlarda gerek sosyal donatı ve gerekse tarımsal depolama tesislerinin kurulması amacıyla yeni alanlar belirlenmelidir. Bunun yanında ilçemiz Türkiye’nin en fazla göç alan yerleşim merkezleri arasında olup, demir yolunun geçeceği bölgelerde konut alanları da işaretlenmelidir. Yöremizde tarım ve tarıma dayalı sanayinin her geçen gün hızla geliştiğini dikkate alarak, arazi toplulaştırılması yapılan araziler ile tarım sulama sistemi dışında kalan alanlarda hayvancılık tesislerinin kurulmasına izin verilmeli, ayrıca tarımsal depolama tesislerinin yapılacağı alanların belirlenmesi sağlanmalıdır.”

Tarımsal Organize Sanayi ve turizm için önerilen alanlar

Belediye Başkanı Ergün Koç, konuşmasında ülkenin en verimli toprakları arasında bulunan Karacabey arazilerinin tarıma dayalı sanayileşmede planlı bir kalkınma dönemine girmesi gerektiğini ifade ederek, Karacabey ile Mustafakemalpaşa ilçeleri arasında kalan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne  (TİGEM-Karacabey Harası) ait verimi düşük araziler üzerinde yüksek teknolojiye dayalı bir Tarımsal Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına yönelik önlemlerin hızla alınmasını istedi. Aynı bölge içerisinde Uludağ Üniversitesi’ne bağlı Ziraat ve Veterinerlik Fakültelerinin de bulunabileceğine işaret eden Koç, Karacabey’in turizm alanı olarak korunması gereken bölgelerini de şöyle tanımladı:

“Belediyemiz mücavir alanı içerisinde yer alan Yeniköy ve Malkara mutlaka turizm bölgesi ilan edilmelidir. Bunun yanında, Susurluk Irmağı’nın denize döküldüğü Kocaçay ile delta alanından Uluabat Gölü havzasına kadar olan nehir yatağında çamur temizleme işlemiyle su derinleştirilmesi yapılmalıdır. Tarihte Marmara ve Ege bölgelerini İstanbul’a bağlayan bu nehir yolunun önemini yeni kuşaklara öğretmeliyiz. Asırlar boyunca nehir taşımacılığı hizmeti vermiş bu güzergahta artık turizm projelerinin hayata geçirilmesi zamanıdır. Turizm etkinliklerinin gerçekleşeceği bölgelerde ise, yeni sosyal donatı alanları belirlenmelidir.”

Leave a Reply


3 − = sıfır