Browse > Home / Kevser Yörür, Yazar / SABİT PROTEZLER (PORSELEN DİŞLER)

| Subcribe via RSS

SABİT PROTEZLER (PORSELEN DİŞLER)

Mayıs 6th, 2011 Posted in Kevser Yörür, Yazar

kevser-yorur

DİŞ HEKİMİ KEVSER YÖRÜR / kevseryorur@hotmail.com

Yalnızca bir dişimizin bile; çiğnememiz, konuşmamız ve gülüşümüzde ne denli önemli olduğunu, ancak yokluğunda anlıyoruz. Çürük ya da herhangi bir sebeple dişlerimizden bir ya da birkaçını kaybettiğimizde, sabit protezler imdadımıza yetişir.

Sabit protez nedir?

Bir yada birden fazla diş kaybedildiğinde, boşluğa komşu olan dişlerden destek alınarak yapılan protezlerdir. Halk arasında ‘çakma diş’, ‘kakma diş’ diye anılan sabit protezler kron (tek diş) yada köprü (birden fazla diş) şeklinde yapılabilirler.

Sabit protez çeşitleri nelerdir?

Metal destekli porselen, metal desteksiz porselen (zirkonyum) ve implantlar günümüzde en yaygın kullanılan sabit protez çeşitleridir. İmplant ve zirkonyum hakkında önümüzdeki haftalarda daha geniş bilgi vereceğiz.

Hangi protezi yaptıracağımıza nasıl karar vermeliyiz?

Metal desteksiz porselenler (zirkonyum) daha estetik bir görünüm sağlar ancak maliyetleri yüksektir. Bu nedenle sıklıkla ön bölgelerde tercih edilir. Metal destekli porselenler ise daha sağlamdırlar. Maliyetleri de diğerlerine oranla düşük olduğundan sıklıkla tercih edilir. İmplantlar ise diş kesimi gerektirmediğinden en sağlıklısıdır. Hekiminizin sunduğu size uygun alternatifler arasından seçim yapabilirsiniz.

Kaybettiğimiz dişlerin yerine protez yaptırmazsak ne olur?

Ağzımızdaki her bir diş, bir diğerini tamamlayacak şekildedir. Bir diş bile kaybedilse ağızdaki dengeler değişir. Kayıp olan bölgedeki dişler boşluğa doğru eğilir. Karşı çenedeki dişler, boşluğa doğru uzar. Kaybedilen dişin olduğu bölgedeki kemik hızla erimeye başlar. Tüm bu sorunlar, yapılacak protezi de olumsuz etkiler. Bu nedenle diş kaybından sonra, yara iyileşmesinin ardından hemen protez yaptırılmalıdır.

Dişlerdeki renk değişiklikleri ya da çapraşıklıkların düzeltilmesinde porselenler kullanılabilir mi?

Renk değişiklikleri için beyazlatma tedavisi, çapraşıklıklar için ise ortodontik tedavi (tel tedavisi) yapılmalıdır. Porselenler için diş kesimi gerektiğinden ve bu da sağlam dişleri zedeleyeceğinden asla yapılmamalıdır.

Zayıf dişlerde porselen kaplamalar (kron) ne işe yarar?

Çürük nedeniyle çok fazla yıpranmış, yada düşme çarpma gibi travmalar ile kırılmış dişlerde, dolguya destek olarak kullanılırlar. Dolgu yapılan zayıf diş, hekimin öngördüğü şekilde porselen ile kaplanır.

Porselenlerin yapım aşaması zor mudur? Ne kadar sürede yapılır?

Diş kesimi sonrası provalar ile birlikte ortalama 7-10 gün arasında takılır. Kesim işlemi anestezi altında yapıldığından ağrısızdır. Kesilmiş dişlere yapılan geçici protezler, sıcak soğuk hassasiyetini  ve ağrı oluşumunu önler.

Herkes sabit protez   yaptırabilir mi?

Eksik dişlerin fazlalığına, ağızdaki dişlerin durumuna göre hekiminiz size en uygun planlamayı yapacaktır. Eğer hareketli protez olması gereken bir ağza sabit protez (porselen köprü) yapılırsa, ağızdaki sağlam dişlerde kısa sürede kaybedilir.

Porselenlerin ne kadar sürede bir yenilenmeleri gerekir ve bakımları nasıl olmalıdır?

Tıpkı hareketli protezler gibi köprülerde ortalama 5 ile 7 yıl arası kullanılabilir. Dişlerimizi günde iki kez fırçalamanın yanı sıra, protezler için özel dizayn edilmiş diş ipleri (superfloss) ile temizlemeliyiz. Protezin altındaki dişlerde çürük oluşumunu önlemek ve ağızda oluşabilecek kötü kokudan korunmak için diş ipi kullanımı hayati önem taşır.B u diş ipinin kullanım şeklini hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Merak ettiğiniz soruları, değinilmesini istediğiniz konuları bize e-mail yoluyla ulaştırmaya devam edebilirsiniz.

Hepinize sağlıklı dişler güzel gülüşler dileriz.

One Response to “SABİT PROTEZLER (PORSELEN DİŞLER)”

  1. aylin Says:

    benim dişlerim sag kopek dişi yukarda haliyle yanıda ki de yamuk yani 2 dişimden rahatsız oluyorum bunun yerine sabit protez dişi takarlar mı yamuk dişlerim saglam onları çektirip protez yaptırsam nasıl olur ben 16 yasındayım yaşıma göre protez yaptırılırmı zararlımıdır ??tel takmak istemiyorumm
    lütfenn cevap verin
    ???


Leave a Reply


6 × = elli dört