Browse > Home / Haber / TİGEM’in Kangalları kapışılıyor

| Subcribe via RSS

TİGEM’in Kangalları kapışılıyor

Temmuz 23rd, 2007 Posted in Haber

kangal-3.jpg

Türkiye’nin safkan Arap atı yetiştiriciliğinin önde gelen merkezlerinden Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Karacabey Tarım İşletmesi’nde yetiştirilen “Akbaş” ve “Karabaş” cinsi kangal köpeği yavrularını satın alabilmek için 450 kişi sırada bekliyor. Tarım İşletmesi’nin kangal yetiştiriciliğinin ardından Bursa ve ilçelerinde de bu işe merak salan kuruluşların sayısında artış olduğu bildirildi. Tanesi 500 YTL’den faturalı ve resmi yavru köpek almak isteyenlere 8 ay ila 12 ay arasında süre verildiği bildirildi.

kangal-1.jpg
Fiyatı 500 YTL’ye çıkartılan yavru kangallar 250 kelimeyi hafızasında tutabiliyor. Bekçilik içgüdüleri sebebiyle çiftlik, fabrika ve villa sahiplerinden büyük talep gören kangal köpeklerinin Karacabey’de de yetiştirilmelerinin temel sebebi, soğuk hava şartlarına alışık olan bu köpeklerin daha ılıman ortamlarda da yaşayabilmelerini sağlamak. Karacabey’de yetişen köpeklerin Akdeniz, Ege ve Marmara’nın rutubetli ortamlarında yaşama şansının Sivas köpeğine göre çok daha fazla olduğunu bildiren kangal yetiştiriciliğinden sorumlu Vakkas Karaoğlan, nüfus kayıtları titizlikle tutulan ve safkan özellikleri bozulmadan yetiştirilen kangal köpeği yavrularının, 45 günlük olunca satışa çıkarıldığını söyledi.

kangal-2.jpg
Vakkas Karaoğlan, işletmede yetiştirilen köpeklere büyük talep olduğunu belirterek, almak için sıraya girenlerin aylarca beklemek durumunda kaldıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Sahibinin komutlarını yerine getirmesi ve çocuklara kesinlikle saldırmaması, bu köpeklerin tercih edilmesinde önemli yer tutuyor. Kangal köpekleri zeki hayvanlar.Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre hayvanlar 250 kelimeyi hafızasında tutabiliyor. Yavru köpeklerin nüfus kayıtlarını çok iyi tutuyoruz. Akraba köpeklerin çiftleştirilmesine izin vermiyoruz. Dışarıya da çift olarak yavru kardeş satmıyoruz”
Türkiye’de 1940’lı yıllardan itibaren Tigem’in Ulaş işletmesinde, 1992 yılından beri de Karacabey’de Akbaş ve Kangal üretimi yaptığını hatırlatan Karaoğlan, kendilerinden faturalı köpek alanların bunları yurtdışına da çıkardığını, yurtdışından da büyük talep aldıklarını sözlerine ekledi.

5 Responses to “TİGEM’in Kangalları kapışılıyor”

 1. ali gündoğdu Says:

  ben bitane kangal yaru istemiştim mumkunmu aca büyük cisli acaba fiyatlar nekada bana haber verirseniz sevinirim


 2. mustafa Says:

  yawru akbas almak istiorum ama sıra war mı nsl ögrenebılırm bılgılendrırsenız sewınırım


 3. Süleyman Says:

  Ben üretmek üzere seçerek bir çift Kangal almak istiyorum nezaman alabilirim ne yapmam gerekiyor fiatları ne kadar şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum .


 4. aziz çınarlı Says:

  merhaba yaklaşık 3 yıl önce akbaş cinsi 1 erkek 1 dişi aldık erkek öldü dişi 2 kez doğum yaptı anne köpek çiftlikteki 2 kuzu ve 28 adet tavuk boğdu aynı şekilde yavrusu da çiftlik hayvanlarına zarar verdi. 2.doğumdan olan yavruyu doğuştan itibaren çiftlik hayvanları ile aynı ortamda büyütüyorduk ama daha 2 aylık yavru tavuk ve hindileri öldürüp yiyor bu normalmidir koruması gereken bir şeye zarar vermesi ne yapmamız lazım şimdiden teşekkürler aziz çınarlı 0232 4462771


 5. kangal dövüşleri Says:

  Tigemden bir çift kangal yavrusu satın aldım çok memnunum herkese tavsiye ederim karacabeyblog.com sitesini herzaman takip eder ve günlük ziyaret ederim.


Leave a Reply


× altı = 18