Browse > Home / Haber / Nestle’nin Karacabey yatırımı devam ediyor

| Subcribe via RSS

Nestle’nin Karacabey yatırımı devam ediyor

Mart 26th, 2011 Posted in Haber

karacabey-nestle.jpg

Kahvaltılık gevreği üretmek için değişik ülke alternatiflerini değerlendiren Nestlé, yatırım yeri için bir dizi ülke arasından Türkiye’yi seçti. Nestle, 85 milyon TL. yatırımla Karacabey’de üreteceği kahvaltılık gevreğini Türkiye pazarına sunmasının yanı sıra Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine de ihraç edecek. 

Nestlé Türkiye İcra Kurulu Başkanı Dr. Hans-Ulrich Mayer bu yatırımla 160 kişinin istihdam edileceği ve yaratılacak değer zinciri yoluyla çok daha fazla kişiye iş çıkacağını vurgulayarak, “Fabrikada tüm hammadde Türkiye’den karşılanarak, yıllık yaklaşık 4 bin 350 ton şeker, 5 bin 350 ton buğday, 4 bin ton Mısır ve bin ton pirinç alımı gerçekleştirilecek. Fabrikanın devreye girmesiyle birlikte Nestlé’nin Türkiye’de satmakta olduğu ürünlerin tamamına yakını Türkiye’de üretiliyor olacak ve bu şekilde yerel ekonomiye de katkı sağlanacak” dedi.

“BU YATIRIMI DOSTLARINIZA DA ANLATIN”-

Nestlé’nin dünyadaki 15′nci fabrikası olacak yatırım için düzenlenen basın toplantısına Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı ve Nestlé Türkiye İcra Kurulu Başkanı Dr. Hans-Ulrich Mayer katıldı.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, toplantıda yaptığı konuşmada Nestle’nin bu yatırım için Türkiye’yi seçmiş olmasının önemine değinerek, “Bu yatırım Türkiye ekonomisinin gücüne ve istikrarına olan güvenin bir ifadesidir. Türkiye bu yatırımla Nestle’nin bölgesel üretim üssü olacak” diye konuştu. Bakan Ergün, Nestle’den yeni yatırımlar beklediklerini belirterek, “Nestle Türkiye’nin en eski yabancı yatırımcısı. Sizi Türkiye’nin potansiyelinin dünyaya anlatılmasında yatırım elçisi olarak görüyoruz. Türkiye’nin bu elverişli yatırım ortamını dostlarınıza da anlatın” çağrısında bulundu.

nestle

Nestlé’nin T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın (Başbakanlık Yatırım Ajansı) desteğiyle Bursa, Karacabey’de inşa ettiği kahvaltılık gevrek fabrikası 2011″in ikinci yarısında üretime başlayacak.

Nestlé Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hans Ulrich-Mayer, Türkiye’de hızla büyüyen kahvaltılık gevrek kategorisinde iç talebi karşılamanın yanı sıra Afrika ve Orta Doğu ülkelerine de ihracat yapılacak üretim tesisi, Türkiye’yi Nestlé’nin kahvaltılık gevrekte önemli üretim merkezlerinden biri haline getireceğini söyledi.

“200 MİLYON TL LİK BİR PAZAR YARATTIK”-

Nestlé Türkiye’nin kahvaltılık gevrekler kategorisine 1998 yılında girdiğini söyleyen Mayer, “Bu tarihten itibaren kategoriyi 10 kat büyüttük. 2011 yılında yaklaşık 200 milyon TL’ye ulaşacak kategorinin en güçlü Oyuncusuyuz. 2010 yılında yüzde 26 oranında büyüyen kategoride Nestlé, yüzde 60 pazar payı ile piyasadaki liderliğini devam ettirdi” dedi. Nestlé Türkiye’nin 2010 cirosunun 1 milyar dolara ulaştığını ve kapasitesini son 3 yılda yüzde 30 oranında artırdığını belirten Hans Ulrich-Mayer 2010 yılında yüzde 20′ye yakın büyüme gerçekleştirdiklerini söyledi. Mayer, kahvaltılık gevrek kategorisinin lokomotifi niteliğindeki NESQUIK, NESFIT ve Cornflakes ürünlerinin Karacabey’deki yeni fabrikada üretileceğini sözlerine ekledi.

PEK ÇOK ADAY ÜLKE ARASINDAN TÜRKİYE SEÇİLDİ

Nestlé Türkiye İcra Kurulu Başkanı Dr. Hans-Ulrich Mayer, 85 milyon TL’lik fabrika yatırımı için pek çok aday ülkenin birbirleriyle yarıştığını hatırlatarak “Son dört yılda Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz 325 milyon TL tutarındaki yatırımın yanında 2011 yılında Karacabey’deki yeni bir yatırıma daha imza atıyoruz. Başbakanlık Yatırım Ajansı’nın desteğiyle 85 milyon TL fabrika yatırımını da Türkiye’ye çekmeyi başarmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi. Mayer, Karacabey’de kurulacak üretim tesisinin Nestlé’nin Türkiye’deki varlığını daha da güçlendireceğini ifade ederken, fabrika üretiminin yüzde 30′unu ihraç ederek bölge için bir ihracat üssü olacaklarını belirtti.

Mayer, konuşmasında “Türkiye’de 100 yılı tamamladıklarını ve 102′inci yılın içinde olduklarını vurgulayarak “İkinci yüzyılımıza önemli bir yatırımla başlıyoruz. Bu yatırım için aday başka ülkeler de mevcuttu ama sonunda hepimizin çabalarıyla kazanan Türkiye oldu. Nestlé’nin dünyadaki 15. kahvaltılık gevrek fabrikası için Türkiye’yi seçmesi Türkiye’ye ve Türk toplumuna olan inancının ve uzun vadeli bakış açısının önemli bir göstergesidir” dedi.

“HER YIL 1 MİLYON YENİ AİLE KAHVALTILIK GEVREK TÜKETİYOR”

Hans-Ulrich Mayer, kahvaltılık gevrek fabrikasının devreye girmesinin ardından Türkiye’de satılan Nestlé ürünlerinin neredeyse tamamının Türkiye’de üretilir hale geleceğini belirterek, ayrıca gelecek üç yıl içerisinde de Nestlé Türkiye’nin ihracatının iki katına çıkacağını da kaydetti. Hans-Ulrich Mayer, kahvaltılık gevreklerin sağlıklı beslenme bilincinin artmasıyla birlikte Türkiye’de çok hızlı gelişen bir kategori olduğunu, 7 milyon hane halkının kahvaltılık gevrekleri satın aldığını ve her yıl bu rakama yaklaşık 1 milyon yeni ailenin eklendiğini ve bu konuda daha büyük bir potansiyel olduğunu ifade etti. Nestlé kahvaltılık gevreklerin yüksek besleyici değere sahip olduğunu, lif, kalsiyum, demir ve vitaminlerle çocuklar başta olmak üzere her kesimin günlük beslenme ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olduğunu hatırlatan Mayer “Nestlé olarak, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tüketicilerimizin sağlıklı ve iyi beslenmesini sağlayacak ürünler geliştirmek şirketimizin temel stratejisini ve vizyonunu oluşturuyor. Gerçekleştirdiğimiz fabrika yatırımımız da bu vizyonumuzun bir göstergesi. Biz her bireyin sağlıklı ve iyi beslenerek güne başlamasını istiyoruz. Tam tahıllı, lif, kalsiyum, demir ve vitaminler açısından yüksek besleyici değerlere sahip olan kahvaltılık gevreklerimiz, özellikle çocukların sağlıklı büyümesi için gerekli olan kahvaltı alışkanlığını edinmelerine yardımcı oluyor” dedi. Kahvaltılık gevreklerin sütle tüketildiği için çocukların beslenmesi açısından ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Mayer, “Çocukların sağlıklı beslenmesi ve gelişimleri için sütün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kahvaltılık gevrekler ile Türkiye’de yılda 62,5 milyon litre süt tüketiliyor” dedi.

Mayer, 4 milyar TL’ye yakın ciroyla kahvaltılık gevreklerde dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Nestlé’nin kahvaltılık gevrekleri 130′un üzerinde ülkede satıldığını, kahvaltılık gevrek gıda kategorisinde Türkiye’yi bölgesel bir merkez haline getirecek olan Karacabey fabrikasının Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerine ihracat yapacağını sözlerine ekledi.

“TÜRKİYE İÇİN TAM İSTEDİĞİMİZ YATIRIM”

Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı M. İlker Aycı ise toplantıda yaptığı konuşmada Nestlé’nin fabrika yatırımdan duyduğu memnuniyeti belirterek, “Ajans olarak önceliğimiz, katma değer yaratan yatırımların ülkemize gelmesidir. İleri teknolojinin kullanılacağı, istihdam yaratan ve yüksek katma değer yaratacak nitelikteki bu yeşil yatırım tam bizim Türkiye’ye çekmek istediğimiz yatırım. Dünyanın önemli sektörlerinde rekabet eden ve kazanan bir Türkiye için misyonumuz son teknolojiyi içeren, istihdam ve katma değer sağlayan yatırımları teşvik etmektir. Nestlé’nin Karacabey’deki fabrika yatırımı, ajansımızın temel misyonuna paralel olup büyük önem taşımaktadır” dedi. İlker Aycı şu değerlendirmede bulundu:

“Bugüne kadar ithal edilen bir ürünün ülkemizin hammaddesiyle burada üretilecek olması Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Dünyanın önde gelen yiyecek içecek şirketlerinden biri olan ve Türkiye’de de köklü bir geçmişe sahip olan Nestlé’nin bu zamana kadar gerçekleştirdiği yatırımlar, Türkiye’nin Nestlé için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi niteliğindedir. Bu yatırımın alanında öncü, diğer yatırımcılara da örnek olacağını biliyoruz. Nestlé’nin bu fabrikayla ilgili yatırım kararını dünyada krizin yaşandığı dönemde alması Türkiye’ye ve Türk ekonomisinin dinamizmine olan inancını gösteriyor. Bu fabrika ile ithal ettiğimiz bir ürünü ihraç eder hale geleceğiz. Türkiye’de, kendi işgücümüzle ve kendi hammaddemizle üretilen bir ürünün ihraç edilecek olması, ülkemize çekmeyi arzuladığımız uluslararası yatırımlar bakımından ideal bir model oluşturuyor.”

İlker Aycı, bir soru üzerine ajans olarak koordinatör görevi gördüklerini, diğer yatırımcılara sunulan avantajların Nestle için de sunulduğunu, özel bir teşvik ya da arazi tahsisi gibi bir durum olmadığını vurguladı.

elektronik-dunyasi

Leave a Reply


+ üç = 7