Browse > Home / Haber / Salçalık domates fiyatları 5 kat arttı

| Subcribe via RSS

Salçalık domates fiyatları 5 kat arttı

Eylül 28th, 2010 Posted in Haber

salcalik-domates

Karacabey’de salçalık domates üretimi, geçen yıla göre yüzde 60 azalarak 400 bin tona geriledi. Üretimdeki azlık fiyatlara yansıdı ve toptan kilosu 50 kuruşa kadar yükseldi. 

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Nuri Karaca, yaptığı açıklamada, daha önce soğanıyla ünlü Karacabey’in Çukurova ve Polatlı’ya yenik düşerek, bu ürünün üretiminden neredeyse vazgeçtiğini söyledi.

Verimli topraklara sahip ilçelerinde domates ve mısırın ön plana çıktığını ifade eden Karaca, bunların yanı sıra birçok sebze türü, karpuz, kavun gibi geniş yelpazede tarımsal üretim yapıldığını anlattı.

Karacabeyli salçalık domates üreticilerinin bu yıl ilk kez ürününü hak ettiği fiyattan sattığını vurgulayan Karaca, şöyle konuştu:

‘Salçalık domateste ekim alanları geçen yıla göre daraldı. 100 bin dekarda domates üretimi yapılırken, bu yıl 70 bin dekara geriledi. Olumsuz hava şartlarının da etkisiyle bu yıl rekoltede çok düştü. Geçen yıl 1 milyon ton salçalık domatesin üretildiği ilçede rekolte yüzde 60 azalarak 400 bin tona geriledi. Hava şartlarının yol açtığı hastalıklar ürünü olumsuz etkiledi.’

Karaca, üretimdeki azalmanın fiyatlara yansıdığını belirterek, ‘Alım fiyatları 5 kat arttı. Fabrikalar tarafından geçen yıl 10 kuruşa alınan domates, bu yıl 50 kuruşa kadar çıktı. Genelde 25-30 kuruşa sattık. Maliyetlere bakıldığında domatesin gerçek fiyatı 30 kuruştur’ dedi.

-BÖLGE ÜRETİMİ TEKRAR 1 MİLYON TONA ÇIKABİLİR

Fabrikaların geçen yıllarda düşük ücretten alması nedeniyle ekim alanlarının daraldığını dile getiren Karaca, önümüzdeki yıl domatesin kilosunun 30 kuruştan alınacağına dair sözleşmeler yapılması durumunda bölge üretiminin tekrar 1 milyon tona çıkacağını bildirdi.

Öte yandan, salçalık domates fiyatları pazar yerlerinde de oldukça yükseldi. Geçen yıllarda 40-50 kuruş arasında satılan salçalık domates, bu yıl fabrikaların talebinin karşılanamaması nedeniyle pazar yerlerinde 2 liraya kadar yükseldi.

Leave a Reply


5 − = iki