Browse > Home / Sedat Okumuş, Yazar / Kaymakam İzgi ve İlk Atatürk Anıtı

| Subcribe via RSS

Kaymakam İzgi ve İlk Atatürk Anıtı

Nisan 27th, 2010 Posted in Sedat Okumuş, Yazar

sedat-okumus-1

KARACABEY’DE UNUTULMAYANLAR

Sedat Okumuş / Araştırma yazısı

Karacabey’de 1963-1964 yıllarında Kaymakamlık yapan merhum Sayın Mehmet İzgi, ilçede çeşitli eserler bırakarak aramızdan ayrılan bir mülki amir oldu. Kamu görevinin son yıllarında Bursa Vali Muavinliği de yapan İzgi, Karacabey’de geçen çok kısa görevi sırasında unutulmayacak eserleriyle anılmaktadır.

Çocuk Kütüphanesi, Soğuk Hava Deposu, Belediye Hamamı, Gençlikspor (şimdiki adıyla Gençlerbirliği) Kulübü’ne şimdiki Park Gazinosu’nu vererek, “takas yoluyla” kulüpten tapusuyla alarak, ilçeye kazandırdığı ve halen kullanılan yaklaşık 12 dekarlık alanıyla mevcut “Pazaryeri” bunlardan bazıları.

sedat-okumus-2

Geçtiğimiz Salı günü sizlerle paylaştığımız “56 yıl önce keşfedilen Yeniköy Plajı” başlıklı yazımızda Karacabeyliler’in kendi sınırları içerisinde Marmara Denizi ile komşu olduklarının farkına vardıkları 1960′lı yıllardan söz etmiştik.

İşte, o yıllarda Kaymakam Mehmet İzgi, bu güzel doğa harikasını tanıtım amacıyla kolları sıvamış, düzenledikleri ilk Ihlamur Festivali etkinliğiyle Bursa ve yöresine Yeniköy’ün adını duyurmayı amaçlamıştır.

sedat-okumus-3

Sayın İzgi’den kalan önemli izlerden biri de ilçemizdeki ilk Atatürk Anıtı’dır.

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Heykeltıraş Nusret Suman’a yaptırılan ilk anıt, tarihi değere sahip bir eserdir.

Nusret Suman, Cumhuriyet yıllarının ilk Türk heykeltıraşları arasındadır.

Osmanlı’nın “Sanayi Nefise Mektebi Âlisi”, Büyük Önder Atatürk’ün emriyle Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne dönüştürülmüş; ilk yıllarda Türk heykeltıraş bulunmadığından, bazı illerimizde Avusturyalı ve İtalyan heykeltıraşların yaptığı Atatürk anıtları törenle açılmıştır. 1937′den itibaren aralarında Nusret Suman’ın da yer aldığı çok sayıda Türk heykeltıraşının Atatürk anıtları ülkemizde il ve ilçelere hızla monte edilmiştir.

Nusret Suman, Ankara’da Anıtkabir’de rölyef ve yazıları bulunan bir heykeltıraştır.

Ankara’da 1973 yılında dönemin Belediye Başkanı Vedat Dalokay tarafından şehrin sembolü seçilen “Hitit Güneş Kursu” için aranan isim olmuş ve Nusret Suman’ın aynı adı taşıyan heykeli 1978′de Ankara Sıhhiye Meydanı’nda törenle açılmıştır.

Karacabey’de Belediye Başkanı Ergün Koç’un girişimleriyle ikinci anıtı yapan ve aslen komşu ilçe Mustafakemalpaşalı olan Necati İnci’nin “kalıp” modeli çalışmasıyla ilçeye kazandırılan at üzerindeki Atatürk Anıtı’nın ilçe merkezine montajından sonra, Kaymakam İzgi döneminden kalan ve Nusret Suman imzasını taşıyan ilk Atatürk Anıtı, Yeniköy’deki Cumhuriyet Alanı’na dikilmiştir.

***     ***

Tarih, 14 Eylül 1963.

Karacabey’in Yunan zulmü, işgali ve katliamından kurtuluşunun 41. yıldönümü.

Sayın İzgi’nin gayretleriyle ilçeye kazandırılan Nusret Suman yapımı ilk Atatürk Anıtı görkemli bir törenle, yoğun alkış ve sevinç gözyaşları arasında Karacabeyliler ile buluşmaktadır.

Çocuk yaşında iken Karacabey Yangını’na tanıklık eden bir nesil, sanki 14 Eylül 1922′de Türk Ordusu’nun Karacabey’e girişiyle vatanın düşmanlardan kurtuluşunu bir kez daha yaşıyor.

Karacabey Harası görevlilerinin safkan Arap atlarıyla Cumhuriyet Alanı’na girişi; artık, Yunan birliklerinin 10-13 Eylül 1922 tarihleri arasında Karacabey halkının kan izlerini taşıyan nal sesleri değil; Türkiye’nin ve Karacabey’in düşman ateşinden kurtulduğu ve bağımsızlığına kavuştuğunu müjdeleyen Türk askerinin “özgürlük” işaretidir.

O kara günleri gören atalarımız, 14 Eylül 1963′teki Atatürk Anıtı’nın açılış töreninde sel olup akan gözyaşlarının yanı sıra,  elleri patlarcasına “kurtuluşu” yeniden yaşıyormuş gibi yüreklerinin çırpınışını simgeliyor; kan dolsa da avuçlarına, hiç durmadan alkışlıyorlar Türkiye’yi, alkışlıyorlar Cumhuriyeti, alkışlıyorlar Büyük Önder Mustafa Kemal’in cesaretle kurduğu bu kahraman orduyu ve milleti…

***     ***

İlk Atatürk Anıtı’nın açılış töreni fotoğrafını sizlerle paylaşmama yardımcı olan Dr. Nihat Oktay’a minnet ve şükranlarımla.

Bu arada, ilçemizde iz bırakan Karacabey Kaymakamı merhum Sayın Mehmet İzgi’yi rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Leave a Reply


yedi + = 14