Browse > Home / Sedat Okumuş, Yazar / şampiyon inek yetiştirme adresi : ‘Alaca Çiftliği’

| Subcribe via RSS

şampiyon inek yetiştirme adresi : ‘Alaca Çiftliği’

Nisan 2nd, 2010 Posted in Sedat Okumuş, Yazar

alaca2

röportaj :  Sedat Okumuş

İstanbul’dan gelerek, Karacabey’de yatırım yapmayı ve doğayla iç içe yaşamayı tercih eden 44 yaşındaki Nejat Deveci, asıl mesleğinin İstanbul’da ikram ve ziyafet organizasyonları düzenlemek olduğunu söylüyor. Boğaziçi Ltd. Şti. adındaki firmasıyla İstanbul sosyetesinin düğün ve ziyafet organizasyonlarında aranan bir marka durumunda.

İstanbul’un yoğun ve bunaltıcı ortamından sonra Karacabey’e gelerek, burada hayvan yetiştiriciliğinde yine marka olmayı başardı Sayın Deveci. Her yıl, Bursa Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen damızlık inek yarışmalarında Karacabey Alaca Çiftliği çeşitli kategorilerde birincilik madalyalarına abone olan bir isim.

alaca6

Konuşmalarımızda, hayvan yetiştiriciliğinde zirveye tırmanan genç iş adamının halen ülkemizdeki Tüm Süt, Et ve Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Derneği’nin (TÜSEDAD) 2. Başkanı olduğunu öğreniyoruz.

alaca7

Nejat Deveci, şampiyon inek yetiştirmenin sırlarını birer birer açıklıyor.

Birkaç saat süren konuşmaların ardından, anlatılanları yerinde görerek, incelediğimiz çiftlik gezisiyle sona eren röportajımızda Nejat Deveci’nin sevecen ve iddialı olmaktan haz duyan tavırlarıyla bize anlattıkları bazı önemli konuları sizlere şöyle sıralayabiliriz:

Alaca Çiftliği’nde her şey son derece modern ve geleceğe yönelik yatırımları kapsıyor. Bir veteriner hekim, bir teknisyen ve toplam 10 personeliyle hayvan yetiştiriciliğinde dünya standartlarıyla boy ölçüşen bir bakış açısına sahip.

alaca5

90’ı sağmal, 90’ı düve ve 120’si buzağı ve danadan olmak üzere toplam 300 büyükbaş hayvandan meydana gelen çiftlikte günlük süt üretim kapasitesi üç ton civarında.

Türkiye’de dane mısırdan ilk kez un özelliğinde silaj üretimini başaran Alaca’nın 300 dönümlük arazisi de hayvan yemi bitkilerine ayrılmış durumda. Dane mısırdan elde edilen silajın kayıpsız olarak, hayvana yüzde 99 oranında fayda sağladığını belirtiyor Sayın Deveci.

alaca8

Hayvanların laktasyon ortalaması 12-15 arasında.

Süt ortalaması ise, Türkiye ortalamasının epeyce üzerinde.

Sağım sırasında hayvanlara müzik dinletiliyor. Kaliteli kaba yemi kendileri üretiyor.

Kendi rasyonlarını kendileri hazırlıyor. Kesif yemi de dışarıdan almayıp, kendileri üretmekte.

Çiftlikte sistem denetimi bilgisayar aracılığıyla sağlanıyor. Hayvanların yürüyüşünden, süt verimine kadar geçen her aşama bilgisayar ortamında otomatik olarak kaydediliyor.

Alaca Çiftliği’nde dünyada “Top 100” olarak ün yapan en iyi 100 boğanın spermleri kullanılmakta.

“Dünyada hayvancılık adına yapılanları Karacabey’de uyguluyoruz.”

Alaca Çiftliği sahibi ve TÜSEDAD 2. Başkanı Nejat Deveci, tesisi gezerken bize ayrıntılı bilgi vermeye devam ediyor:

“Dünyadaki en son teknolojik gelişmeleri yakından izliyor ve uyguluyoruz. Öyle ki, hayvancılık adına yapılacak her şeyi yapıyoruz. Türkiye’de, İngiltere’den dişi sperma getirerek, kullanan ilk çiftlik biz olduk. Damızlık süt sığırcılığı yaptığımız bu çiftlikte ülkemize kaliteli damızlıklar kazandırıyoruz. Dünyanın en iyi dişi spermalarını kullanıyoruz. Hayvanlarımız stresten uzak, oldukça rahat ve huzurlu bir ortamda yaşıyor. Bunun sonucunda, Bursa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin her yıl düzenlediği damızlık inek yarışmalarından birincilik madalyası almadan dönmüyoruz. Bu yıl düzenlenirse, yine iddialı olduğumuzu herkes bir kez daha görecek.”

Nejat Deveci, hayvancılıktaki diğer atılım ve çabalarını şu sözleriyle özetliyor:

“İşimizi çok seviyoruz. Huzurla, isteyerek, yorgunluk duymadan ilerlemek istiyoruz. Her girişimde en iyisini, en doğrusunu yapmak bizim için artık görevdir, ilk adımdır. Çevreye karşı da çok duyarlıyız. Doğanın her parçasını korumak ve temiz tutmak amacıyla yapılması gerekenleri hayata geçiriyoruz. Hayvan atıkları da çiftliğimizde inşa ettiğimiz tesislerde sıvı ve katı olarak ayrıştırıldıktan sonra her ikisi de tarlamızda gübre olarak kullanılır.”

“Standart üzerinde bir çiftlik olduk.”

Şampiyon ineklerin yetiştiği bölgedeki en modern damızlık sığır çiftliğinde her iş planlı ve hiçbir aksamaya yol açmadan yürütülüyor. Çiftlik çalışanları, yaptıkları işten zevk alırken; başarıyı da birbirleriyle paylaşmanın mutluluğu içerisinde.

Kendilerine olağanüstü ilgi gösterilen hayvanlar ise dinamik ve sevecen görüntüleriyle ziyaretçilere iyi bakıldıkları mesajını veriyor.

Nejat Deveci’ye, “Neden Karacabey? Niye başka bir bölgede yatırım yapmadınız?” sorusunu yönelttiğimizde şunları söylüyor ardı ardına:

“Doğal özellikleri Karacabey’i böyle bir yatırım için ön plana çıkarıyor. Bu bölge, hayvanların sağlıklı yaşayabilecekleri tüm özellikleri bünyesinde topluyor. Bunun dışında, sulu tarım yapılması bir avantajdır; çünkü, hayvanlarımız için kaba yem sorunu ortadan kalkar. Ayrıca, süt sanayi kuruluşlarının liderleri de burada. Karacabey ve çevresi bir süt sanayi merkezi oldu.”

Nejat Deveci’den süt fiyatlarındaki düşüşe eleştiri ve öneri demeti

Türkiye’de örnek gösterilecek bir damızlık sığır çiftliğine imza atan ve hayvan yetiştiricileri tarafından öncülüğü yakından izlenen Nejat Deveci, süt fiyatları ve hayvancılığın korunması konularında oldukça duyarlı.

Düşüncelerini dobra dobra ortaya koyan örnek iş adamı, konuşmamızın son bölümündeki eleştiri ve önerileriyle de çeşitli kurum ve kuruluşlara şu mesajları verdi:

“2009 yılında son otuz yılın en düşük süt fiyatlarını gördük. Yeni yılda üç aylık ihale yapılarak, sütün litresi 85 kuruşa yükseltildi. Ancak, sevincimiz çok kısa sürdü. Daha ikinci ayın sonunda, süt firmaları kendi aralarında anlaştıklarını belirterek, sütün litre fiyatını 72,5 kuruşa indirdiklerini açıkladılar. Tabii, bu bizi oldukça üzdü. Kimse unutmasın, 2009 yılında süt fiyatlarının düşüklüğü yüzünden Türkiye’de yaklaşık 300 bini damızlık birliklerine kayıtlı olmak üzere, toplam bir milyon adet dişi hayvan mezbahalarda kesime gönderildi. Dünyada çiğ süt fiyatı ineğin yediği süt yemi fiyatına göre belirlenir. Ülkemizde ne yazık ki, yem fiyatları aşağı çekilmeden süt fiyatları hızla düşürülüyor. Rekabet Kurulu, çiğ süt taban fiyatını belirleyen ihalelere gözlemci yollamalıdır. Tarım Bakanlığı, ülkemizi ithal et cennetine çevirmemelidir. Ulusal Süt Konseyi, süt fiyatlarındaki başıboş dalgalanmaları önlemelidir. Türkiye Süt Üreticileri Birliği, süt üreticilerinin yok olmasına seyirci kalamaz. Yağmur, kar, çamur demeden hayvanını besleyen, bayram demeden her gün onların temizliğini yapan ve sütü iğne deliğinden her gün alın teriyle çıkaran süt üreticilerinin yok olmasına izin vermeyin. Çiğ süt üreticisinin kazandığı her kuruş para anasının ak sütü kadar helâldır.”

One Response to “şampiyon inek yetiştirme adresi : ‘Alaca Çiftliği’”

  1. MERAKLI Says:

    Tebrikler Sizinle gurur duyuyoruz sayın N. Deveci…
    Karacabey’in medar iftarısınız..


Leave a Reply


sekiz − = 7