Browse > Home / Haber / Karacabey iğne oyaları Türkiye’nin her yerinde!

| Subcribe via RSS

Karacabey iğne oyaları Türkiye’nin her yerinde!

Mart 24th, 2010 Posted in Haber

karacabeyin-igne-oyasi-1

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün düzenlediği İğne Oyası Kursu, Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç’un da destekleriyle ilçeye gelir kapısı olmaya başladı.

Ömer Matlı İlköğretim Okulu’nda ve Özel İdare’nin eski binasında devam eden ve 40 kursiyerin ilgi gösterdiği İğne Oyası Kursu, haftada iki gün olmak üzere toplam 30 saat gerçekleştiriliyor.

HEM’in usta öğreticisi Belma Güden’in önderliğinde eğitim alan kursiyerlerin göz nuru çalışmaları Başkan Koç sayesinde Türkiye sınırlarını aştı.

karacabeyin-igne-oyasi-2

Kursun daha önceki yıllarda fazla rağbet görmediğini belirten HEM Müdürü İbrahim Çalı, yıl sonu sergilerinde Başkan Koç’un bu çalışmaları fark etmesi sonrası, tablo yapılarak Belediye’ye gelen ziyaretçilere armağan edilmesi sayesinde, bu dönem kursiyer sayısının 40’a çıktığını ifade etti.

İğne oyasından yapılan bir tablonun yaklaşık 5 günde ortaya çıktığını sözlerine ekleyen HEM Müdürü Çalı, Okul Aile Birliği olarak bir şirket kurulduğunu, bu şekilde alıcılara ulaştırıldığını belirtti.

karacabeyin-igne-oyasi-3

Başkan Koç’un yapılan çalışmalara pazar bulduğunu sözlerine ekleyen Çalı, Karacabey’deki firma ve şirketlerden yılbaşında müşterilerine hediye etmek için yüklü miktarda sipariş aldıklarını söyledi.

İğne Oyası’nın Karacabey’e özgü bir el sanatı olduğunu belirten HEM Müdürü İbrahim Çalı; “Bu kursumuz yıllardır var. Ancak Belediye Başkanımız Ergün Koç’un geçtiğimiz dönem yılsonu sergisine bu çalışmaları görmesi sonrası ilgi daha da fazla oldu. Geçmiş yıllarda neredeyse 10’u bulmayan kursiyer sayımız bu dönem 40’lara ulaştı. Bir kursiyerin hazırladığı İğne Oyası tablosu ortalama 5 günde tamamlanıyor.

karacabeyin-igne-oyasi-4

Başkanımız sayesinde yoğun bir çalışma temposu içine girdik. Okul Aile Birliği olarak şirket kurarak, bu çalışmaları meraklılarına satışını gerçekleştiriyoruz. Tablonun satış fiyatı KDV dahil 50 lira. Yılbaşında Karacabey’deki firmalar, müşterilerine hediye etmek için yüklü siparişler verdi. Bu güne kadar tamamladığımız yaklaşık 800 adet İğne Oyası Tablo’su birçok evin duvarını süslemekte. Bizim yaptığımız bu çalışmalar Başkan Koç sayesinde her yerde tanınır oldu.

karacabeyin-igne-oyasi-5

Karacabey Halk Eğitimi Merkezi olarak, kursiyerlerin bu çalışmaları birçok yerde sergilendi. TBMM’deki milletvekillerinden tutun da, yurt dışına kadar her yere Başkan Koç sayesinde Karacabey İğne Oyası işi hediye olarak gönderilerek, tanınmasına olanak sağlanıldı.

karacabeyin-igne-oyasi-6

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden aldığımız 250 adet siparişi de kısa sürede tamamlayıp kendilerine teslim ettik. Karacabey’e mahsus bu el sanatı Belediye Başkanı Ergün Koç tarafından tekrar gündeme gelmiş oldu.” dedi.

Leave a Reply


dört + 8 =