Browse > Home / Haber / 8. Damızlık İnek Yarışması’nda Karacabey Rüzgarı

| Subcribe via RSS

8. Damızlık İnek Yarışması’nda Karacabey Rüzgarı

Ekim 20th, 2009 Posted in Haber

dscf8594

Örgütlenmiş hayvan yetiştiricilerinin Türkiye’de hayvancılığın teşvikine ve geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla kendi aralarında gerçekleştirdikleri en başarılı organizasyonlardan biri önceki gün Bursa’da TÜYAP Fuarı’nda büyük alkış topladı.

dscf8256

Bu konuda deneyimleri ve birikimleriyle ilkleri yaşatan Bursa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB),  TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş.’nin işbirliği ve Türk Ekonomi Bankası sponsorluğunda 17 Ekim 2009 tarihinde düzenlediği 8. Damızlık İnek Yarışması’nda binlerce konuğuna ardı ardına gurur tabloları sundu. Almanya Genetik Araştırma Merkezi’nden Uluslararası Hakem Lambert Weinberg’in üç kategoride seçtiği inekler arasında üçüncü ve üzeri laktasyon gurubunda Karacabey’den Alaca Çiftliği’nin Aslı ile Eda isimli inekleri birinciliği ve ikinciliği elde etti. Koordinasyonunu Bursa DSYB’nin başarılı Müdürü Filiz Ayvaz Köseoğlu’nun yaptığı ve yıllardır Sedat Okumuş’un sunduğu yarışmada ayrıca en az dokuz doğum yapan ve sahibine 100 ton süt veren inekler kategorisinde Alaca Çiftliği’nin Fatoş isimli ineği de ödül kazandı.

dscf8615

Her laktasyonun birincisine bin lira ve ikincisine 500 lira armağan verilirken, çok sayıda firmanın çeşitli ödülleri de yetiştiricilerden takdir topladı.

dscf8483

Başkan Anıl’dan hükümete “ithalatı bırakın” uyarısı

TÜYAP Bursa Tarım Fuarı’nda düzenlenen ve 47 ineğin yarıştığı etkinlik İnegöl Mehter Takımı’nın konseriyle başladı. Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Eren’in de izlediği organizasyonun açış konuşmasın yapan Bursa DSYB Başkanı İsmail Anıl, hayvancılığın gelişmesini engelleyen uygulamaları eleştirdiği konuşmasında hayvancılık adına sürdürülen politikaların rezalet olduğunu öne sürdü. Başkan Anıl, sözlerinde şu anlatımlara yer verdi:

dscf8344

“Türkiye başka ülkelere kırmızı et ihraç edebiliyor mu? Ya da, damızlık düve ihraç edecek ve ürettiğimiz spermleri de ihraç edecek durumda mıyız? Bizde sadece süt fiyatlarını düşürmeyi biliyorlar. Bütün bunlara yol açan nedenlerin başında gücünü iyi kullanmayı bilmeyen süt üreticileri olarak hepimiz sorumluluk taşıyoruz. Hayvancılıkta sevinmek istiyorsak ortaya kaliteli hayvan nesli çıkarmalıyız. Hükümet yetkililerine buradan seslenmek istiyor, derdimizi çok açık bir dille ifade ediyorum ki, bundan sonra damızlık düve ve süt tozu ithal edilirse 20 yıl daha sürünürüz.

dscf8312

Yeter ki o noktaya gelmeyelim. Hükümet bizi ithalat ile terbiye etmeye kalkmasın. Aksi halde bu işi bırakırız. Üretime devam etmemiz isteniyorsa ithalat bırakılmalıdır.”

dscf8301

Ankara DSYB Merkez Birliği Başkanı Halil Tokoğlu ise kısa konuşmasında Türkiye’nin küresel ekonomideki krizlerden etkilendiğini belirterek, yetkililerden hayvancılık adına yüzleri güldürecek önlemler almaların istedi.

dscf8266

Karacabey’den Alaca Çiftliği’nin gövde gösterisi

Üç kategori üzerinden gerçekleştirilen ve podyumda manken gösterisi formatında sunumu yapılan yarışmada birinci laktasyonda Yenişehir’den Mustafa Can’ın Leyla isimli ineği birinci, Mustafakemalpaşa’dan Mustafa Yılmaz’ın Fatma isimli ineği ikinciliği elde etti. İkinci laktasyonda, Orhangazi’den Arslan Çiftliği’nin Hale’si birinci gelirken, ikinciliğe Mustafakemalpaşa’dan Atilla Kanar’ın Aliye’si ulaştı. Üç ve üzeri laktasyonda ise Karacabey’den Alaca Çiftliği birincilik ve ikinciliğe el koydu. Alaca’nın Aslı Sultan’ı bu gurupta birinciliğe layık görülürken,  Eda Hanım da ikinciliği yakaladı. Ödül töreninde Nejat Deveci adına kızı Besra Deveci armağanları kabul etti. Dokuz doğumdan sonra 100 ton üzerinde süt veren inekler kategorisinde Karacabey’den Alaca Çiftliği “Fatoş” ve  Demirtaş’tan Demirtaş Çiftliği’nin “Gülşen” isimli ineği ödülleri paylaştı.

Leave a Reply


× bir = 8