Browse > Home / Haber / Seçmen listeleri 21 Mayıs’ta kaldırılıyor

| Subcribe via RSS

Seçmen listeleri 21 Mayıs’ta kaldırılıyor

Mayıs 18th, 2007 Posted in Haber

secmen-2.jpg

22 Temmuz’da gerçekleştirilecek seçimlerde oy kullanacak seçmenlerin isimlerinin yazılı olduğu, köy ve mahalle muhtarlıklarında asılı bulunan liste 21 Mayıs Pazartesi günü kaldırılıyor.   Karacabey İlçe Seçim Müdürü Cemil Tosun, 22 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan seçimlerde oy kullanacak seçmenlerin isimlerinin yazılı bulunduğu listelerin 9 Mayıs’ta askıya çıkarıldığını söyledi ve bu listelerin 21 Mayıs Pazartesi günü kaldırılacağını belirtti.
Mahalle ve köy muhtarlıklarında geçen hafta askıya çıkarılan listelerin Pazartesi gün kaldırılacağını anımsatan İlçe Seçim Müdürü Cemil Tosun, listelerin dikkatlice incelenmesini istedi.
Mahalle ve köy muhtarlıklarında askıya çıkarılacak olan listelerin 21 Mayıs’ta kaldırılacağını açıklayan İlçe Seçim Müdürü Cemil Tosun, listelerin dikkatle incelenmesini istedi.
Oy kullanmanın vatandaşlık görevi olduğunu ve kullanılmadığı takdirde cezası bulunduğunun altını çizen Celil Tosun, seçmenin sandık başında kendisini ispatlaması için yanına getireceği nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası’nın bulunma zorunluluğunun olmadığını söyledi.
22 Temmuz 1989’luların da oy kullanacağını açıklayan Tosun; “23. dönem milletvekili seçimlerinde kullanılacak olan sandık seçmen listeleri yarın mahalle ve köy muhtarlıklarında askıya çıkarılacak. Bu listelerin seçmenler tarafından mutlaka dikkatlice incelenmesi gerekiyor. Çünkü kağıt ortamından bilgisayarlı ortama geçilmesi nedeniyle, sistem ilk kaydı göz önünde bulunduracağından, başka yerde kaydı varsa da o adres listeden otomatik olarak silinmiş olacak. İki defa oy kullanmanın cezası olduğu gibi hiç kullanmamanın da cezası var. Seçmenler oy kullanmaya gelirken nüfus cüzdanlarında TC. kimlik numarası yazma zorunluluğu yok, ancak  bilmeleri kolaylık açısından daha iyi. Seçmenlerin mağdur olmaması ve vatandaşlık görevlerini mutlak surette yapmaları için sandık seçmen listelerinin incelenmesi gerekmektedir. Bu seçimlerde 22 Temmuz 1989 tarihliler de oy kullanacak. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyenler, “www.ysk.gov.tr? adresini inceleyebilir.
Selimiye Mahallesi ve Ekinli Köyü seçimleri de 22 Temmuz’da…
Karacabey İlçe Seçim Müdürü Cemil Tosun, Selimiye Mahallesi Muhtarı İbrahim Ova’nın vefatı, Ekinli Köyü Muhtarı Ahmet Danabaş’ın ise istifasıyla boşalan yere daha önce 03 Haziran’da sandık başına gidilecekken, seçimlerin erkene alınması nedeniyle her iki bölgedeki seçmenlerin, 22 Temmuz’da sandık başına gittiklerine muhtarlık için de oy kullanacağını duyurdu.

Leave a Reply


8 + sekiz =