Browse > Home / Yazar / Tabiattaki Doğal Taşların Sırrı (Zümrüt)

| Subcribe via RSS

Tabiattaki Doğal Taşların Sırrı (Zümrüt)

Haziran 13th, 2009 Posted in Yazar

onur-kuyumcu

Onur Kuyumcu / Pırlanta ve Doğal Taş Experi

Zümrüt beril mineralinin bir türüdür. Saydam yada yarı saydam bir yapısal görünüme sahiptir. Sertlik derecesi  8’dir. Kendine has bu güzel yeşil renk zümrüt yeşili diye adlandırılır. Dayanıklılığı ve az bulunmasından dolayı en değerli taşlardan biridir.

zumrut

Saf zümrütler çok nadirdir genellikle küçük lekeler ve çatlaklar içerir. Çatlağı olmayan, derinliği hissedilir kusursuz zümrüt bulmak neredeyse imkansızdır bulunsa bile olağanüstü bir değerdedir. Bunun sonucu sentetik zümrüt üretimine istek artmıştır. Genellikle zümrüdün bu çatlaklıkları bazı özel kimyasal ürün ve yağlarla kapatılarak giderilmeye çalışılır ve kusursuz zümrüt diye piyasaya sürülür  ki kusursuz değildir sadece işlem görmüş kusurlu zümrüttür.

zumrut-1

Zümrüt çok eski dönemlerden beri çok ilgi duyulan ve yüzyıllardır takı olarak kullanılan bir taştır. Eski mısırda hamile kadınlara düşük yapmaması için kullanılmıştır. Roma imparatoru Neron, mercek biçiminde traşlanmış bir zümrüdü, uzaktaki cisimleri yakınlaştırmada kullanmıştır. Zümrüt bir çok kültüre göre ölümsüzlüğün sembolüdür ve bu nedenle yekpare zümrütten yapılmış hançer kabzasıda mevcuttur. Zümrüt geleneksel olarak mayıs ayının doğum taşı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca bazı kültürlerde 55. Evlilik yıl dönümü için geleneksel bir hediyedir.

Zümrüt, Zambiya ve Kolombiya başta olmak üzere ve bu iki ülkedeki zümrütler dünyanın en değerlileridir. Afganistan, Rusya, Pakistan, Fas, Afrika, Brezilya, Mısır, Amerika ve Avustralya’daki maden yataklarından çıkarılmaktadır.

Zümrüt taşının faydaları:

Kişinin kendine güvenini artırır, yaşama sevinci verir. Doyum duygusunu belirginleştirir. Bireysel ilişkileri güçlendirerek uzun süreli olmasını sağlar. Kadın ve erkekte üretkenliği artırır. Sindirim sistemi,  kalp ve böbrekler üzerinde etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz ağrısı ve iltihaplanmalarına karşı iyileştirici etkisi vardır. Yılan ısırıklarını tedavi eder. Sanat, edebiyat için ilham verir.Dizanteri ve sara’ya karşı etkilidir. Evlilikte sadakati arttırır. Aşka ve sevgiye yönlendirir. Büyülere karşı koruyucu kabul edilmiştir.

Zümrütte tıpkı elmas gibi temizlenmesi ve bakımı zor bir taştır. Eğer bilmeden taşı tanımadan bir işlem yapılırsa zümrüt hem görüntü güzelliğini hemde maddi değerini kaybedecektir. Bu yüzden zümrüt taşınıda aynı elmas gibi taşlardan iyi anlayan konusunda eksper  bu maddi - manevi değeri yüksek olan taşların temizliği ve bakımı hakkında da bilgisi olan uzman kuyumculara yaptırmanız sizin menfaatinizedir.

Küçük bir hatırlatma yapmamızda da fayda var sarraf ve kuyumcu çok farklıdır. 

Sarraf altının hazırlanmış halinin perakende alım ve satımını yapan kişidir. 

Kuyumcu altının veya elmas, yakut, zümrüt gibi değerli taş montörlü altın takının imalatını, bakımını, tamirini yapan bunlara gerçek değerlerini biçebilecek bilgiye ve tecrübeye sahip olan uzman ve eksper kişidir. 

Zümrüt taşının da imitasyonları mevcuttur. Bunlar yarı değerli taşlardan olan peridot, kalsedon, turmalin ve zebercetten bazı özel işlemler sonucu yapılmaktadır. Bunun yanında camın fasetlenmiş haline bazı özel kimyasallarla doku verilerek zümrüt diye piyasaya sunulmaktadır. Gerçek zümrüdü ancak bir uzman bu konuda bilgi sahibi eksper kişi anlayabilir. Unutmayınız ki diğer tüm taşlar gibi zümrüdün de hem maddi hemde manevi değerinden faydalanabilmeniz için taşınızın doğal ve gerçek olması gerekmektedir. İmitasyonların size ve sağlığınıza hiçbir faydası yoktur.

Cuma günkü yazı dizimizde çok tercih edilen taşlardan biri olan pembe kuvarsı siz sevgili okurlarımızla paylaşacağım.

Mutluluk, huzur ve sağlık dolu yarınlara…

 

Tüm sorularınız için benimle irtibata geçebilirsiniz.

8 Responses to “Tabiattaki Doğal Taşların Sırrı (Zümrüt)”

 1. murat kaplan Says:

  elimde 990metreden cıkarılmış yeşil taşlar var damarlı bunlar hakkında bilgi örenmek istiyorum itibata gecersen görüşelim


 2. onur kuyumcu Says:

  merhabalar murat bey benim msn adresim dibagumus@hotmail.com ve onur_kuyumcu@hotmail.com bana bu mail ve msn adreslerimden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz iyi çalışmalar dilerim


 3. aslan Says:

  islenmemis zümrüt fiyatlari nekadar karat basi


 4. onur kuyumcu Says:

  merhabalar aslan bey karatına göre net bir fiyatı bulunmamaktadır zümrütlerin içindeki kusurlarına damarlarına göre değişiklik göstermektedir. ve gerek ham, gerek işlenmiş bir taşı görmeden ve ekspertiz etmeden fiyat vermek imkansızdır.
  bana veya benim gibi pırlanta ve doğal taş uzmanlarına götürebilirseniz net bir fiyat alabilirsiniz. türkiyede ortalama 30 kadar kişiyiz bu işi yapan
  eğer arzu ederseniz karacabeydeki eski peynir pazarının karşısındaki (diba gümüş) iş yerime beklerim ayrıca mail adresim: dibagumus@hotmail.com ve onur_kuyumcu@hotmail.com bana bu adresten de ulaşabilirsiniz
  iyi çalışmalar dilerim
  saygılarımla


 5. Efe Says:

  ben bu gün denizde kırmızı cam şeklinde bir taş buldum içinde deniz kabuğu gibi şeyler var plastik değil belirli bir şekli yok yani düzgün değil ve yumruk kadar var sizce bu zümrütmüdür ? cevaplarınızı bekliyorum


 6. murat Says:

  elimde erzurum zümrütü var yeşil renk fiyat örene bilirmiyim


 7. onur Says:

  merhabalar efe bey görmeden birşey demek mümkün olmadığı gibi muhtemelen zümrüt değildir çünkü ülkemizde ve sahillerimizde zümrüt bulmanız pek olası bir durum değil.
  iyi akşamlar dilerim.

  murat bey erzurum zümrütü diye adlandırılan bir taş bulunmamakta eğer rengi yeşilse ve doğal bir taş ise muhtemelen başka bir yarı değerli taştıreğer mail adresime resmini yollayabilirseniz size daha iyi yardımcı olamaya çalışırım.
  iyi akşamlar dilerim.

  ayrıca yazılarımı okuyan ve yorumlayan tüm okurlarıma da sonsuz teşekkürler
  saygılarımla Onur KUYUMCU


 8. özgür yıldırım Says:

  Merhabalar sizden rıcam türkiyede raf zümrüt le ilgili çalışan veya değerinden anlayan uzman bir kişi tavsiye etmenizi istiyorum, telefonu veya adresi, afgan zümrütü var ama raf ( ham ) bilgi lazım,


Leave a Reply


5 × = yirmi