Browse > Home / Haber / Karacabey Belgeseli izleyiciden tam not aldı

| Subcribe via RSS

Karacabey Belgeseli izleyiciden tam not aldı

Haziran 12th, 2009 Posted in Haber

karacabey-belgeseli-2

Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası, ilçenin dünden bugüne gelişini gözler önüne sergilediği ‘Karacabey Belgeseli’ni önceki akşam ilçe halkıyla buluşturdu.karacabey-belgeseli-3

         Saat 20.00′de KTSO binasında çekimde emeği geçenlerle kokteylde bir araya gelen yöneticiler; Kaymakam Dursun Balaban, Garnizon Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Galip Erbil, Belediye Başkan Yardımcısı Meral Eren, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerine, oda başkanları ile daire amirlerine de ev sahipliği yaptı.

karacabey-belgeseli-1

      Kokteyl sonrası belgeselin izlenimine geçilmeden önce gecede bulunan Karacabey Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Remzi Çerşit ile Avrupa  Birliği Eğitim ve Gençlik Programı’nda projeleriyle başarılarını kanıtlamış olan öğrenciler belgeyle onurlandırıldı.

karacabey-belgeseli-4

         Belgeselin oluşumuyla ilgili kısa bir konuşma yapan Genel Yönetmen Deniz Yayın, bu konuda desteklerini esirgemeyen KTSO yöneticilerine teşekkür etti.

karacabey-belgeseli-7

         Daha sonra katılımcılara seslenen KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, belgeselin çekilme amacını; “Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez…” sözleriyle özetledi.

          Özer sözlerine şöyle devam etti:

          “Nereden geldiğini bilmeyenler, nereye gideceğini de bilemezler. Beş yıl önce Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası’nda göreve başladığımızda “el ele geleceğe sloganı” ile yola çıkmıştık. İlçemizin tüm dinamiklerini harekete geçirmek ve hep birlikte Karacabey’in geleceğini inşa etmek için taşın altına elimizi koymuştuk. 

       ‘Geçmişine sahip çıkmayanların geleceğini inşa edemeyeceği’ düşüncesi ile ilçemizle ilgili bir belgeselin olması gerektiğine inandık.

        Aslında bu geç kalınmış bir çalışmaydı. Karacabey tarihi, kültürel ve coğrafi zenginliği ile bu tür bir çalışmayı yıllar öncesinden hak ediyordu. Ama zararın neresinden dönersek kardır dedik ve yola koyulduk. Tarihimize sahip çıkmalıyız ve kayıt altına almalıyız. Çünkü bugün tarihi oluşturacak bir çok önemli öğeyi; Ve bizler için en önemlisi yaşamları ve tecrübeleriyle bu tarihi yaratan çok değerli büyüklerimizi kaybediyoruz. Belgeselimiz için verdikleri röportajlarla bu esere katkıda bulunan iki değerli büyüğümüzü de yakın zamanda kaybettik. Sadiye Yayın ve Tarık Taştan’a Allah’tan rahmet diliyorum.”

Belgeselle ilgili notlar…

        Uzun bir çalışma sonrası kayıt altına alınan çekimlerin seslendirmesini TRT’nin eski haber spikerlerinden Mesut Mertcan yaparken, belgeselin yönetmenliğini Serap Gedik, Genel Yönetmenliğini Deniz Yayın, Sanat Yönetmenliğini ise Yörem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hasan Duman üstlendi.

            Belgeselde, “Mavi Yelekli Yarim” adlı Karacabey Türküsü’nün TRT repertuvarına girişi kısa bir öyküyle canlandırıldı. Türkü, belgesel için Orhan Hakalmaz tarafından seslendirildi.

Emeği geçenler ödüllendirildi…

          Yaklaşık 60 dakika süren başarılı çalışmayı izleyen konuklar, “Karacabey Belgeseli”ni ayakta alkışladı.

          Sunum sonrası kısa bir konuşma yapan KTSO Meclis Başkanı Tarık Tezel, böyle bir projeye destek verdikleri için mutlu olduklarını dile getirdi.

         Daha sonra Tezel ve Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, başarılı çalışmayı ilçe halkıyla buluşturan Yönetmen Serap Gedik, Genel Yönetmen Deniz Yayın ve Sanat Yönetmeni Hasan Duman’ı plaketle onurlandırdı.

dsc_0534
karacabey-belgeseli-9

Leave a Reply


4 × = yirmi