Browse > Home / Mustafa Arı, Yazar / İNSAN HER YAŞTA KİTAP OKUMALI

| Subcribe via RSS

İNSAN HER YAŞTA KİTAP OKUMALI

Ağustos 10th, 2017 Posted in Mustafa Arı, Yazar

mustafa arı

Mustafa Arı / Köşe Yazısı

Beşikten mezara kadar okumalıyız. Kur’an-ı Kerim’in ilk inen ayetinin “oku” olduğunu hepimiz biliyoruz. Rabbimiz buyuruyor. “Yaratan Rabbin adıyla oku.” (Alak Suresi:1) Bilginin ve teknolojinin hızla arttığı günümüzde, okuma alışkanlığı kazanmak zorundayız.

Hayatımda olmazsa olmazlardan birisi de kitap okumaktır. Okuma aşkımı başta Kur’an-ı Kerim’i okuyup ezberleyerek hafız oldum. Dünyam okuduklarımla zenginleşti. Tıpkı zengin insanların para kazandıkça, daha da zenginleşmek istedikleri gibi, bende okuyarak dünyamı zenginleştirdim. Ülkemin güzelliklerini, kitaplardan okuyarak, seyahat ederek, yerinde temaşa ederek öğrendim. Atalarımızın kahramanlıklarını, yaptıkları savaşları, barışları öğrendim. Bilgiyi, fenni, edebiyatı kitaplardan öğrendim.

Kitap okumak çok güzel bir şeydir. Kitap okudukça, kendimizi yenileriz. Zamanınızı boşa harcamayalım. Kitap okumayan insanlar cahil kalırlar. Cahillikte bütün kötülüklerin nedenidir. Empati kurabilmek, başkalarının yaşamlarına da saygı duyabilmek için kitap okumalıyız.

Kitap okumak insanın düşüncesini, hayal dünyasını geliştirir; sözcük dağarcığını arttırır, insana bilgi ve birikim kazandırır. Kültürünüz artar. Hayata bakışınız değişir. Diksiyonunuz düzelir. Başarının sırrı okumaktır.

Boş zamanlarını kitap okuyarak değerlendiren kişiler, toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olurlar. Okumak kendini geliştirmektir. Okuyun çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor.

“Bunca zaman kitap okumadım, bundan sonra okusam ne olur.” diye düşünmeyin. Öğrenmenin yaşı yoktur, insan her yaşta bir şeyler öğrenebilir. “Kitap oku geleceğini doku” derler. Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmalıyız. Evimizde “oku oku” diye çocuklarımızın başının etini yerken, kendimiz onlarla birlikte tek satır okumayız. Babalar çocuklarını maça götürdükleri gibi, kitap okumayı da teşvik etsinler.

Bayanlar dizileri, erkekler ya siyaseti ya da maç konuşuyorlar. Okumaya zaman ayırmalı. Kitaplarla dostluk kurabilen insanlarda can sıkıntısı olmaz.

Unutmamalıdır ki; Evlerimizin kütüphanelerini süsleyip okunan kitaplar evlere huzur ve mutluluk getirirler. Okuyarak kendimizi geliştirelim.

SELAM VE DUA İLE…

Leave a Reply


dört + 7 =