Browse > Home / Haber / Torun bıraktı, gözler Matlı’da

| Subcribe via RSS

Torun bıraktı, gözler Matlı’da

Ağustos 9th, 2017 Posted in Haber

önder matlı

Bursa’da önceki gün AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un görevi bıraktığını açıklaması sonrası, gözler Bursa eski Milletvekili Karacabeyli İşadamı Önder Matlı’ya çevrildi.

AK Parti kulislerinde en geç 1 hafta içinde İl Başkanlığı’na atama yapılacağı belirtilirken, bu konuda en güçlü ismin de Önder Matlı olduğu ifade edildi. Cemalettin Torun’un basın toplantısı sonrası konuyu derinlemesine işleyen Bursa’nın önde gelen gazetecileri de, Önder Matlı’nın yakın zamanda AK Parti İl Başkanı olarak atanacağını, ilçe kongrelerini dizayn edeceğini ve sonunda da listesini yaparak tek aday olarak il başkanı seçileceği görüşünde birleşti.

Cemalettin Torun’un, “Görevi bırakıyorum” açıklaması ve AK Parti’deki son durumu dünkü köşelerinde ayrıntılı olarak ele alan Bursalı gazeteciler, en geç bir hafta içinde yeni il başkanının belli olacağını, Önder Matlı dışında başka bir isimlerin de siyasi kulislerde konuşulduğunu ifade etti.

İşte AK Parti İl Başkanlığı’ndaki gelişmeleri haftalardır araştıran ve sık sık köşelerine taşıyan Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, Bursa Hakimiyet Gazetesi Yazarı Ersel Peker ile Bursa Hakimiyet Gazetesi Yazarı Okan Tuna’nın konuyla ilgili dün kaleme aldığı yazılar şöyle:

Torun bıraktı, yönetim devam ediyor, Matlı atama bekliyor! (Ahmet Emin Yılmaz – Olay Gazetesi)

Açıkça söylemek gerekirse… Ankara’da yaşanan gelişmelerden sonra AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un yönetimiyle yapacağı istişare sonrası kararını nasıl açıklayacağını herkes merakla bekliyordu.

O açıklamada… Siyasi diplomasi içeren bir dille “Gerek Genel Merkezimizle, gerek kendi içimizde yaptığımız istişarede il kongresinde aday olmamaya karar verdik” dedi ve ekledi: “Ben şahsen yorgun değilim.”

Bu ifadelerine karşın, il kongresine kadar devam edeceğini söylemedi.

O nedenle… AK Parti kulisleri Cemalettin Torun’un düzenlediği toplantıyı veda açıklaması olarak algıladı ve kabul etti. Çünkü… Eğer İl Başkanı olarak Torun aday olmama kararı almışsa, AK Parti gibi teşkilat disiplini içinde hareket etmeyi önemseyen bir partide, başlayacak ilçe kongrelerini gelecek başkanın yönetmesi ve teşkilat yapılanmasının bu doğrultuda olması gerekiyor.

Zaten değişimin temel amacı da bu. Yeni başkan, yeni teşkilat, yeni yapılanma. Nitekim… Toplantı sonrası sohbet ederken Torun da aynı şeyi söyledi: “Doğrusu böyle olacak gibi. Yeni bir arkadaş atanacak, bizler de bu partinin hizmetkârları olarak kendisine yardımcı olacağız.”

Önemli bir detay açıkladı: “Ben bırakıyorum, yeni bir arkadaş görevlendirilecek, ama il yönetim kurulumuz kongreye kadar görevine devam edecek.”

Bu noktada… “Başkan görevi bıraktığında yönetimi de düşmüş olmuyor mu?” sorusuna açıklık getirdi: “Tüzüğümüzde, ilçe ve il yönetim kurullarından bir üyenin istifa etmesi halinde yerine yedeklerden çağırılacağı, fakat ilçe ya da il başkanı istifa ettiğinde yerine doğrudan başkan atanabileceği hükmü var.”

Şunu da ekledi: “Bu nedenle, atanacak arkadaşımız bu yönetimle kongreye kadar çalışacak. Kongrede arzu ederse yeni bir yönetim seçilebilir.”

Gerçi… Torun’a sormadık, ama AK Parti kulislerinde değişimin bu hafta içinde olacağı beklentisi var. O süreyi de Cemalettin Torun’un yerine atanması beklenen Önder Matlı’ya sorduk; “Ben de gelişmeleri sizlerin yazdıklarınızdan takip ediyorum, bana yapılmış bir tebligat yok” demekle yetindi.

Fakat… Anladığımız o ki, Torun’un yerine Matlı’nın atanması için çok beklenmeyecek.

Matlı: “Torun’la abi-kardeşiz”

İktidar partilerinde değişimler sancılı olur ve spekülasyonlara yol açar. Nagip Vardar’dan sonra Cemalettin Torun’un da görevi bırakmasıyla AK Parti bu süreci ikinci kez yaşıyor.

Sedat Yalçın yönetimlerinde İl Başkanvekili olarak görev yapan, onun Büyükşehir Aday Adayı olmasıyla da AK Parti İl Başkanlığı görevini 4 yıldır sürdüren Torun için izlenen yıpratmadan değişim siyasi nezaket adına önemli.

Yerine gelmesi beklenen Önder Matlı’nın yaklaşımı da aynı: “Cemalettin Torun’un partiye emeği ve birikimi var. Bugüne kadar olduğu gibi abi-kardeş ilişkimizi sürdüreceğiz.”

AK Parti’nin il başkanı havuzunda kimler var? (Mustafa Özdal – Olay Gazetesi)

Malumu ilam etmek dedikleri bu olsa gerek. AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun aday olmayacağını dün açıkladı. Ancak istifa etmedi.

Ve fakat bunun bir önemi yok,  Torun’un aday olmayacağını açıklamakla yetinmesi,  önümüzdeki günlerde istifa etmeyeceği anlamına gelmiyor.

Peki bu süreç neden böyle gelişti? Daha önceki yazılarımda da, Ankara’nın zaman kazanmak için süreci bilerek uzattığını belirtmiştim.

Bunun iki nedeni var. İlki Ankara’nın, Cemalettin Torun ve yönetimini mümkün olduğunca incitmemek ve kamuoyundaki imajını zedelememek istemesinden kaynaklanıyor. Çünkü AK Parti Genel Merkezi, Torun ve yönetiminin istifasını geçen hafta istemişti. Torun’un dünkü açıklaması, kamuoyuna, “Ben aday olmuyorum” mesajından ibaret. Ancak AK Parti’de aday olup olmamak kişilerin elinde değil ki.

İkinci ve daha önemli nedene gelince… Torun’un istifasının istendiği gün AK Parti’nin il başkanının kim olacağı belli gibiydi. Ancak başka isimler de değerlendiriliyor. Böyle olunca da süreç uzadı.

Şimdi gelelim en kritik soruya. AK Parti’de kim il başkanı olacak?

Ankara’dan gelen haberlere göre havuzda çok sayıda isim var. İşte o isimler: Zafer Hıdıroğlu, Hayrettin Çakmak, Ali Yılmaz, Önder Matlı, Şevket Orhan, Abdurrahman Tığ, Hasan Çepni, Sedat Yalçın, Mustafa Esgin, Tahsin Kara ve Necati Polat… Bu isimler dışında, başka bir AK Partili de il başkanlığına atanabilir.

Ancak şunu söyleyebilirim ki inceleme süreci devam ediyor. Torun neden soru almadı? Nefesler tutulmuş ve herkes AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’un neler söyleyeceğine dikkat kesilmiş. Torun, aday olmayacağını ilan ettikten sonra, soru almayacağını söyleyip, basın toplantısını noktalıyor. Oysa, bir çok konu belirsizliğini koruyor.

Mesela, AK Parti’yi Bursa’da kongrelere kim götürecek? Veya, il yönetimi de çekiliyor mu? Ya da, Torun aday olmayacağına göre, istifa da edecek mi? İstifa edecekse, ne zaman edecek? Ve Torun’un aday olmamasını Ankara mı istedi?

Bu soruları AK Parti Genel Merkezi’nin yanıtlaması gerekir denilebilir. Ancak belki şu soruları Torun yanıtlayabilirdi: Az önce her seçimden başarılı çıktığınızı söylediniz. O halde neden aday değilsiniz? Çok sayıda ismin Disiplin Kurulu’na verildiği belirtiliyor. Bu isimler ne olacak? Bugün milletvekili olmalarını size borçlu olan bazı isimlerin aday olmamanızla ilgili tutumları ne oldu? İlçe başkanlarıyla istişare yaptınız mı? Görev süreniz boyunca uyumlu çalıştığınız belediye başkanları, adaylığınızla ilgili ne düşündü?

Değişim adım, adım AK Parti’de yaşananları yorumlamak galiba bazı gelişmeleri okumaktan geçiyor. Önce Kabine revizyonu oluyor ve Türkiye genelinde etkili isimler Bakanlar Kurulu’nun dışında kalıyor. Bu değişimden Bursa da nasibini alıyor. Ancak Bursa’da başka bir gelişme daha oluyor.

Geçen hafta Bursa’nın etkin siyasetçilerinden 22. Dönem Milletvekili Mehmet Tunçak, Hukuki ve Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın yardımcılığı gibi önemli bir göreve atanıyor.

Ancak bir başka şey daha oluyor. Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, genel sekreter yardımcılığı görevinden alınıyor. Bir sonraki aşamada da AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun aday olmayacağını ilan ediyor. Tüm bunlar bir sürecin parçası kuşkusuz. Bir sonraki adımda ise ilçe başkanları değişimi olacağını görmek için kahin olmaya gerek yok.

Bu veda Torun’un değil AK Parti’nin kararıdır (Ersel Peker – Bursa Hakimiyet)

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun açıklamasında, aday olmayacağını söyledi. Böyle olacağını cumartesi günü bu sütunlardan aktarmıştım.

Halbuki Torun’a aday mısın, ya da değil misin diye soran olmadı. Veda busesi niteliğindeki dünkü açıklamasındaki sözleri Torun sarf etmiş olsa da genel merkezin talimatları doğrultusunda gerçekleşmiştir.

Günler öncesinden ortada böylesi bir fotoğraf çıkarılmışken Torun’dan dün şunları söylemesini beklerdik: “Genel merkezin takdiri yeni bir isim ve heyecanla yola devam etmekten yanadır. Dolayısıyla da görevi bırakmam istenmiştir. Bu koltuğa da 3.5 yıl önce böyle gelmiştim.”

Aday olmamak kendi kararınız mı şeklindeki soruma: “Genel merkezle istişare neticesi alınmış karardır” yanıtını veren Torun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sık sık dile getirdiği, “metal yorgunu” olmadığını söyledi.

Cemalettin Torun için her ne kadar gelişmelere gönül kırgınlığı olsa da 3.5 yıllık görev süresince başarısızlıktan söz etmek haksızlık olur. O halde alnın açık, başın dikse sorun yok demektir. Bundan sonraki gelişme olarak genel merkez en geç bir hafta içinde yeni bir ismi il başkanı olarak atayacaktır.

Muhtemelen bu isim Önder Matlı olacak. Görev tebliğini alan Matlı da mevcut yönetim kurulu üyeleriyle eylül ayında başlayacak ilçe kongrelerini tamamlayacaktır. Sonrası malum, atamayla gelen Matlı, listesini yapıp tek aday olarak gireceği il kongresinden seçilmiş il başkanı olarak çıkacaktır.

Ankara’nın isteğiyle Torun bıraktı, değişimi yeni il başkanı yapacak (Okan Tuna – Bursa Hakimiyet)

AK Parti Genel Merkezi; Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda büyük çaplı bir revizyona girmenin hazırlıklarını yaparken, Bursa’da da uzun süredir konuşulan değişim iddiası dün itibariyle meyvesini vermeye başladı.

Bu sütunların okuyucuları hatırlayacaktır. “Metal yorgunluğu” kavramının ardından AK Parti’nin Türkiye çapındaki teşkilatlarından ilk haber Yozgat’tan gelmişti. Yozgat’ta 4 yıldır İl Başkanlığı görevi yapan Harun Lekesiz geçen hafta sürpriz bir basın toplantısı düzenleyerek “değişim ve yenilenmenin önünü açmak için” İl Başkanlığı’ndan feragat ettiğini açıklamıştı.

Dün de; Bu sırayı ikinci olarak Bursa izledi. Biraz da beklendiği üzere Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, ekibiyle birlikte bir basın toplantısı yaparak, görevi bıraktığını açıkladı.

Torun; Bursa’da AK Parti’nin 6. İl Başkanı’ydı. Ve; En zorlu görevi de bu 6 isim arasında Torun yaptı. 2014 yılı başında Sedat Yalçın’ın Büyükşehir Belediye başkan aday adayı olmak için istifa etmesiyle İl Başkanlığı’na atanan Cemalettin Torun, yaklaşık 40 ay boyunca bu görevi üstlendi.

Hiç de kolay değildi görevi. Çünkü; 1 yerel seçim, 2 genel seçim, 1 Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2 referandum geçirdi.

Dahası; En son da 15 Temmuz’daki hain darbe girişimine karşın Bursa’da etkin bir rol oynadı, başta parti teşkilatları olmak üzere Bursalılar’ı diri tuttu.

Kuşku yok ki; Tüm bunlar, Bursa’da kendisinden önceki 5 il başkanının görevinden daha ağır yüklerdi.

Torun; Dün itibariyle de İl Başkanlığı’ndan ayrıldı. Bu karar elbette, genel merkez ile birlikte alınan bir karardı. Şimdi bundan sonra ne olacağı da önemli elbette. AK Parti’nin; Kongre takvimine göre, ilçe kongreleri 19 Ağustos’ta başlayacak, 12 Kasım’da sona erecek. Ardından da il kongreleri gerçekleştirilecek.

Bu yönde; Dün Torun’un açıklamasının ardından Ankara’daki dostlarımızla görüştük. Birkaç gün içinde Bursa’ya genel merkezden bir ekibin geleceğini ve yeni atanacak il başkanı için birtakım ‘istişareler’de bulunacaklarını anlattılar.

Şu an için yeni il başkanının kim olacağı belli değil. Adı; Yoğun şekilde geçen eski milletvekili Önder Matlı atanır mı bilinmez. Kulağımıza gelenler, Matlı ile ilgili birtakım pürüzler yaşandığı ve henüz bu pürüzlerin giderilemediği yönünde.

Ancak şu da bir gerçek. Bursa’da AK Parti’nin yeni kurmay kadrosunu 1 hafta içinde atanması beklenen yeni il başkanı oluşturacak.

Yani; Önce süratle yeni il yönetimini oluşturacak, ardından da ilçe kongrelerini başlatarak, partisinin Bursa’da yeni yapılanmasını gerçekleştirecek.

Görünen o ki; AK Parti’yi Bursa’da uzun bir süre çok sıcak ve hareketli günler bekliyor.

Leave a Reply


5 × yedi =