Browse > Home / Sedat Okumuş, Yazar / *Otoyolun Karacabey etabı bu yıl bitirilecek!

| Subcribe via RSS

*Otoyolun Karacabey etabı bu yıl bitirilecek!

Mayıs 19th, 2017 Posted in Sedat Okumuş, Yazar

sedat okumuş

KARACABEY    PENCERESİNDEN       Sedat Okumuş

*Harmanlı’da yol sevinci… Alt yapı çalışmaları başladı.

***   ***   ***

*Milletvekili Birkan’ın müjdesi: “Otoyol artık Karacabey’i aşacak.”

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun bazı sorunlar yaşadığı Karacabey-Balıkesir etabında, her şeyin otoyol lehine geliştiğini ve 2017 yılı sonuna kadar kilit görevi üstlenen Karacabey bölgesindeki çalışmaların tamamlanacağı bilgisini verdi AK Parti Bursa Milletvekili Sayın Zekeriya Birkan. 

Sevindirici ve bölgenin şantiye alanına döneceğinin işareti bir müjde.

Sayın Birkan’ın bu güzel paylaşımına teşekkür ederek, teknik bilgilere bakalım.

Dünya çapındaki bu proje…

sedat-1

6 şeritli, çift yönlü ve saatte 120 km. hız yapılacağı düşünülerek, inşaatına devam edilen İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu, 377 km. otoyol ve 44 km. bağlantı yollarıyla toplam 421 km. uzunluğa sahip.

Proje ile İstanbul-İzmir arası 3,5-4 saate inecek. Toplamda 31 adet viyadük, 2 adet, tünel, 199 adet köprü, 21 adet gişe alanı, 26 adet kavşak, 6 adet otoyol, 2 adet tünel bakım ve işletme merkezi, 7 adet servis ile 7 adet park alanına ev sahipliği yapacak.

sedat-6

Projenin hayata geçirilmesi sırasında ise…

Karacabey bölgesindeki mahallelerde, ‘hak sahiplerini mağdur etmeyecek arazi değerlendirmeleri’ yapılmasını istemiştik.

Diledik ki, “Alanın, satanın razı olduğu bir ortamda her konu çözüm bulsun ve hiç kimsenin âhını almadan, projenin hızlı ilerlemesi sağlansın.”

Dileriz, öyle olmuştur.

Gelelim, otoyolun Karacabey çevresindeki teknik özelliklerine…

Karacabey- Balıkesir arasında yapılacak işlemler şöyle:

Otoyolun bölgeden geçen uzunluğu 125 km., Harmanlı’da 150 metre uzunluğunda 1 köprü olacak ve otoyolun Kocaçay’dan geçmesi sağlanacak.

Canbalı köprüleri yanına iki şeritli Köprülü Kavşak, Çapraz Deresi’ne 260 metre uzunluğunda 1 köprü yapılacak ve otoyol Karacabey Ovası’ndan Hanifedere’ye paralel biçimde ilerleyecek.

Bölgede 4 adet taş ocağı kullanılacak. Bunlar, Taşlık (36 ay kullanım süreli), Karapürçek, Söve, Ortaçaltepe ve bunlara alternatif olarak, Şahinköy (36 ay kullanım süreli), Küçükkaletepe taş ocaklarıyla, Balıklıdere malzeme ocağı.

Her 170 metrede acil durum telefonları ve kuru tip yangın söndürücüler bulundurulacak. Otoyol, uluslararası ölçütlere uygun biçimde ışıklandırılacak.

Nilüfer-Karacabey-Mustafakemalpaşa-Susurluk-Balıkesir’i kapsayan bölgemizde…

Tüm bunların yanında…

10 viyadük, 62 alt geçit, 14 altgeçit köprüsü, 18 üstgeçit köprüsü, 1 köprü, 3 köprü, 124 menfez, 5 ücretli geçiş tesisi, 2 bakım tesisi, bunların yanında içerisinde akaryakıt istasyonu, çayhane, WC, telefon ve büfe bulunan 3 servis alanı, 4 park alanı, 5 köprülü kavşak ve 9 km.lik yaklaşım yolları hizmete girecek.

***   ***

*”Bursa’ya her gün yolcularımız var. Yol yok, gidemiyoruz!”

Böyle diyordu, Harmanlı Mahallesi Muhtarı Erdem Çolak. ‘Yol’ denilince dertliydi.

sedat-2

Tâ ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe geçtiğimiz ay Harmanlı Mahallesi sakinleriyle buluşuncaya kadar.  Muhtarı dinledi Altepe ve…

‘Piştikoz Kırı’ dediğimiz, Harmanlı’dan başlayıp, Seyran-Canbaz-Subaşı-Karakoca yönünde Bursa’ya uzanan bir güzergâhın sorunları yatırıldı masaya.

Harmanlı’nın çalışkan Muhtarı Erdem Çolak, Büyükşehir’in Burulaş eliyle yolcu taşıdığı bu güzergâhta yalnızca Harmanlı’ya uğranılmadığını anlattı. Çolak’a göre, bunun nedeni de güzergâhın başındaki ilk mahalle olan Harmanlı ile Bursa tarafında önünde yer alan Seyran arasında asfalt yolun olmayışıydı!

Asfalt yol yoktu; mevcut şose yola da Burulaş servisleri girmiyor ve Harmanlı halkı diğer komşu mahalleler gibi Bursa’ya rahatlıkla ulaşamıyordu.

“Çilemizi bitir Başkanım” diyordu Muhtar Erdem Çolak Sayın Altepe’ye ve ekliyordu:

“Asfalt yol o kadar küçük mesafeye niye uzatılmasın; insanlarımızın komşu köyler gibi Bursa’ya her gün gidip, gelmeye hakları yok mu Başkanım?”

Başkan Altepe’nin gülümsediğini gördü önce Muhtar Çolak ve sonrasında:

“Söz sana Muhtar kardeşim. Bursa’ya rahatlıkla gideceğiniz yol için çalışmalara hemen başlayacağız. İnsanlarımız bilsin ki, ne gerekiyorsa o yapılacak “ dediğini işitti.

sedat-4

Yüreğini ısıtan bu söz verişin ardından yaklaşık bir ay geçti ki…

Önceki gün ilçede yolda karşılaştığım Muhtar Çolak’a, “Bir gelişme var mı?” diye sorunca…

“Sedat ağabey… Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ile Büyükşehir Ulaştırma Daire Başkanı Necmettin Kor ve Büyükşehir Yol İşleri Müdürü Halil Arı bize geldiler. Güzel kırsal mahallemizi Seyran-Canbaz-Subaşı-Karakoca güzergâhıyla birleştirecek yol için alt yapı çalışmalarının hemen başlayacağını bildirdiler” yanıtını verdi.

sedat-7

Muhtar Erdem kardeşimizin anlattığına göre…

Alt yapı çalışmalarını Karacabey Belediyesi…

Asfaltlama çalışmalarını da Büyükşehir Belediyesi yapacak.

Böyle olunca, Karacabey Belediyesi’nin araçlarını Harmanlı’ya gönderdiğini ve alt yapı malzemelerini döşemeye başladığını öğrendik.

Harmanlı-Seyran arasındaki ham toprak yol üzerine… İleri tarihte yapılacak asfaltlama sırasında gerekli olacak ‘alt temel malzemeleri’ serilmeye ve sıkıştırılmaya başlandı bile.

***   ***

*Muhtarın neşesi yerine geldi. Yetkililere içtenlikle teşekkürleri var.

Harmanlı-Seyran arasındaki yolun alt yapı çalışmalarının…

Önümüzdeki yaz sezonu içerisinde tamamlanacağını belirten Harmanlı Muhtarı Erdem Çolak’ın açıklamasına göre…

Asfalt kaplama işlemleri de 2018 yaz sezonu öncesinde gerçekleştirilecek.

Bir çilenin sona erişi olacak, asfalt yola kavuşmak Harmanlı’da.

Bursa’ya her gün komşuları Seyran, Canbaz, Subaşı ve Karakoca sakinleri gibi gidip geleceklerine şimdiden çok seviniyorlar.

Muhtar Erdem Çolak da…

Başlatılan yol çalışmalarının sevinciyle, Harmanlı halkı adına…

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe’ye, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’a ve…

Büyükşehir Ulaştırma Daire Başkanı Necmettin Kor ile Büyükşehir Yol İşleri Müdürü Halil Arı’ya yürekten teşekkür ediyor. Keyifle söyleniyor bu arada.

“Yolun alt temel malzemeleri döşeniyor ya… Asfaltlamanın da yapılacağı gün gibi aşikâr” sözleri dökülürken dilinden…

“Emeği geçen herkesi saygıyla selamlıyoruz” demeyi de görev kabul ediyor.

Leave a Reply


× dokuz = 72