Browse > Home / Haber / ‘Çiftçiyi önemseyenler pancarı şaha kaldırmalı’

| Subcribe via RSS

‘Çiftçiyi önemseyenler pancarı şaha kaldırmalı’

Ocak 24th, 2017 Posted in Haber

erhan erdem

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, Susurluk Şeker Fabrikası’nın büyük bir ihtimalle açılacağını belirterek, “Girişimlerimiz sonuç verdi diyebiliriz. Fabrika yüzde 90 yeniden faaliyete geçecek. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Pancarın bölge tarımı adına denge unsuru olduğunu ifade eden Başkan Erdem, “Çiftçiyi önemseyenler pancar üretimini şaha kaldırmalıdır.” vurgusunu yaptı.

Pancar üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, Susurluk Şeker Fabrikası’nın yeniden açılması konusunda bu zamana kadar yapılan girişimleri ve gelinen süreci değerlendirdi.

‘İlk fitil Karacabey’den ateşlendi’

Fabrikanın açılması konusunda ilk fitilin Karacabey’den ateşlendiğini vurgulayan Erdem, şunları dile getirdi: “İlk olarak Karacabey’de bir toplantı yaptık. Bursa ve Balıkesir genelinde en çok pancar eken Karacabey, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Susurluk ve İnegöl’ün AK Partili belediye başkanlarını, AK Parti ilçe başkanlarını ve ziraat odası başkanlarını ilçemizde konuk ederek, Susurluk Şeker Fabrikası’nın yeniden faaliyete geçmesi adına ilk adımı attık. Ardından bir hafta sonra Susurluk’ta daha geniş bir katılımla, Bursa ve Balıkesir yöresinin belediye başkanları, siyasi partilerin ilçe başkanları, ziraat odası başkanları ve tarım kuruluşlarının başkan ve temsilcilerinin yer aldığı bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantı sonrası alınan karar neticesinde komisyon kuruldu ve geçtiğimiz hafta da Ankara’da Şeker Fabrikaları Genel Müdürü ile bir araya gelindi.

erhan erdem

Ankara’daki toplantıda ilk söz alanlardan biriydim. Pancarın bölge adına denge unsuru olduğunu burada da vurguladım. Pancarın yalnızca tarımda değil; hayvancılık, işçilik ve nakliye yönünden de büyük bir hizmet kapısı olduğunu dile getirdim.

Susurluk Şeker Fabrikası’nın açılmasının ne kadar önemli olduğunu belirtmek adına belediye başkanları ve ilçe başkanlarının da Ankara’ya gelmeleri, işin ciddiyetini gözler önüne serdi. Gerçekleşen toplantıdan Susurluk Şeker Fabrikası’nın yeniden çalışabilmesi için en az 500-600 bin ton pancar gerekli olduğu bizlere söylendi. Bizler bu oranın bölgeden karşılanabileceğine yürekten inanıyoruz. Çünkü sadece Karacabey’de en az 100 bin ton pancar ekimi yapılacaktır. Fabrika açılınca bu oranın daha da yükseleceğini düşünüyoruz.

ccca7iftccca7iyi-occ88nemseyenler-3

‘Emeği geçenlere teşekkür’

Ankara’da olumlu geçen bu toplantı sonrası Karacabey’e umutlu döndük. Bu görüşmenin ardından Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü’nce Susurluk Şeker Fabrikası’nda inceleme yapmak ve pancar üretimiyle ilgili net bilgi almak adına yetkililerin geldiğini öğrendik. Büyük bir ihtimalle, yüzde 90 gibi Susurluk Şeker Fabrikası’nın açılacağını söyleyebiliriz.

Fabrikanın açılması yönünde büyük emek ve katkıları bulunan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’a, AK Parti İlçe Başkanı Murat Erol’a, Bursa-Balıkesir Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karahasanoğlu’na, bölgemizdeki belediye başkanlarına, siyasi ilçe başkanlarına ve ziraat odası başkanlarına çok teşekkür ediyorum.”

‘14 poların altı çizilmeli’

Susurluk Şeker Fabrikası’nın açılmasının yanı sıra pancardaki polar oranına da dikkat çeken Başkan Erhan Erdem, “Pancarda daha önceki yıllarda olduğu gibi 14 poların altı çizilmeli. Bu oranın altındaki pancarlara da 14 polar üzerinden ödeme yapılmalıdır.” diye konuştu.

NBŞ üretimine dikkat!

Mısırdan üretilen nişasta bazlı şeker üretimine ise kesinlikle karşı olduklarını belirten Erdem, “NBŞ’li ürünlerin çocuklar ve insan sağlığı açısından ne kadar zararlı olduğunu bilmeyen yok. Bu üretime ya son verilmeli, ya da bu üretimdeki kota Avrupa standartlarına getirilmelidir. Nişasta bazlı şekeri değil, pancardan üretilen gerçek şeker kullanmalıyız.” ifadesini kullandı.

‘Susurluk Şeker Fabrikası neden TORKU olmasın?’

Susurluk Şeker Fabrikası’nın ‘TORKU’ zihniyetiyle çalışması gerektiğini ifade eden Başkan Erdem, “TORKU Fabrikası’nın bir benzeri neden Susurluk Şeker Fabrikası’nda gerçekleşmesin! Şekerden daha fazla mamuller üreterek pancar daha yararlı bir hale getirilmelidir.” dedi.

‘Pancar her yönden yararlı bir ürün’

Pancarın bölge tarımı adına denge unsuru olduğunun bir kez daha altını çizen Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, “Çiftçiyi önemseyenler pancar üretimini şaha kaldırmalıdır. Pancarın tarım, hayvancılık, işçilik ve nakliye dışında da çok sayıda yararı vardır. Ekolojik denge bakımından da pancar üretimi çok önemlidir. Çünkü 1 dönüm pancar, 3 dönüm ormanın çıkardığı oksijeni sağlıyor. Pancardan çıkan melasın (su) bile özellikle bitki köklerine büyük faydalar sağladığı biliniyor.” şeklinde sözlerini noktaladı.

One Response to “‘Çiftçiyi önemseyenler pancarı şaha kaldırmalı’”

  1. Dedecan Says:

    İnşallah çözüm bulunur.


Leave a Reply


− iki = 5