Browse > Home / Archive: Temmuz 2015

| Subcribe via RSS

Sarıgül’den Karacabey’e sürpriz ziyaret

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

sarigucc88le28099den-karacabeye28099e-succ88rpriz-ziyaret-1

Türk siyasi tarihin önemli isimlerinden eski Şişli Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Sarıgül, önceki gün Karacabey’in genç siyasetçisi Sinan Çiftçi’nin misafiri olarak ilçeye geldi. İlk olarak CHP İlçe Örgütü’nün konuğu olan Mustafa Sarıgül, daha sonra da Sinan Çiftçi’nin köyü Akhisar’ı ziyaret etti. More »

Sahte polise kurnaz oyun

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

sahte-polis-yakalandi-1

Telefon dolandırıcılığında yüzlerce vatandaş mağdur olmaya devam ederken, önceki gün Karacabey’de yaşanan son olayda vatandaşın kurnaz zekası sayesinde dolandırıcılık girişimi yarım kaldı. More »

Çöp konteynırları dezenfekte ediliyor

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

ccca7occ88p-konteynirlari-dezenfekte-ediliyor-1

Karacabey Belediyesi, hayata geçirdiği yeni uygulama ile bundan böyle ilçenin tamamında bulunan çöp konteynırlarını, tahsis edilen otomatik çöp konteynırı yıkama aracıyla dezenfekte edecek. Uygulama hem mikrobik kirliliği ortadan kaldıracak, hem kokuyu engelleyecek, hem de sinek gibi haşereleri çöp konteynırından uzak tutacak. More »

Yeniköy’de gıda denetimleri

Temmuz 31st, 2015 | 1 Comment | Posted in Haber

yenikocc88ye28099de-gida-denetimleri

Karacabey Belediyesi, ilçede gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerindeki denetimlerini Yeniköy’de de sürdürüyor. Yeniköy’de gıda mühendisi ve zabıta eşliğinde sürdürülen denetimlerde işyerleri çeşitli kontrollerden geçiriliyor. More »

Mildiyö için ilaçlama uyarısı!

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

mildiyocc88-iccca7in-ilaccca7lama-uyarisi

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, sebze ekim alanlarında (domates, soğan ve patates) mildiyö hastalığı mücadelesi için ilaçlama uyarısında bulundu.

Konuyla ilgili yazılı açıklamada, özellikle Karacabey başta olmak üzere, domates, soğan ve patates ekiminin yoğun yaşandığı Mustafakemalpaşa, İnegöl, Yenişehir ve Mudanya ilçelerinde çiftçilerin, sebze ekim alanlarında mildiyö hastalığına karşı ilaçlama yapması gerektiğini bildirdi. More »

Yasadışı avlanmayla topyekün mücadele

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

yasadiscca7i-avlanmayla-topyekucc88n-mucc88cadele-1

Marmara Denizi’nde yasadışı su ürünleri avcılığının önlenmesinin ele alındığı toplantıda, yasadışı avlanma ile topyekün mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanlığı ve Gemlik Kent Konseyi’nin organize ettiği toplantıda, Marmara Denizi’nde yasadışı su ürünleri avcılığı ile mücadele ele alındı. More »

Matlı A.Ş. eğitime önem veriyor

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

matli-ascca7-egcc86itime-occ88nem-veriyor-1

Türkiye’nin protein ihtiyacını karşılama hedefiyle yem ve yumurta başta olmak üzere tam yağlı soya üretimi, mısır kurutma ve hammadde ticareti alanlarında faaliyet gösteren Matlı A.Ş., çalışanlarının değişik konulardaki eğitimini aralıksız sürdürüyor. More »

Motorlu testere faciası

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

motorlu-testere-faciasi

Mustafakemalpaşa’da, ağaç kestiği motorlu testere ile ayağını yaralayan 61 yaşındaki İsmail Seymen, yardım istemek için cep telefonuyla yakınlarını aramak istedi, ancak elinden kayıp düşen telefona ulaşamayınca kan kaybından yaşamını yitirdi. More »

‘Çiftçinin ürünü değer kazanacak’

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

ccca7iftccca7inin-ucc88rucc88nucc88-degcc86er-kazanacak-1

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından son eksikliklerin tamamlanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği Mustafakemalpaşa’nın Ovaazatlı Mahallesi’ndeki biber kurutma tesisi sayesinde, hem daha kaliteli ürün elde edilecek hem de ambalajlama sayesinde ürünün pazar değeri yükselecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, geçtiğimiz hasat sezonu deneme amaçlı kullanılan tesislerden çıkan ürünlerin piyasada çok daha fazla rağbet gördüğünü hatırlatarak, son eksikliklerin tamamlanmasıyla bu sezon çiftçilerin yeni pazarlara açılabileceğini kaydetti. More »

Vatandaşlara çok önemli uyarı!

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

vatandascca7lara-ccca7ok-occ88nemli-uyari

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki bombalı saldırı sonrası ülkedeki terör olayları hızla tırmanırken, hukukçulardan çok önemli bir uyarı geldi. Bursa Barosu Avukatları’ndan İsmet Özcan, özellikle kalabalık ortamlarda, ‘İki dakika çantama göz kulak olur musunuz, lavobaya gidip geliyorum’ ya da ‘Çantamı size bırakabilir miyim, hemen geliyorum’ diyen vatandaşların bıraktığı paket veya çantaların şüpheli olabileceğine dikkat çekti. More »

Bursa’ya 3 milyonluk hibe

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

bursaya-3-milyonluk-hibe

Tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi 10. etap sonuçlarına göre, Bursa’da hazırlanan 5 yatırım projesine sağlanacak olan tahmini hibe miktarı 3 milyon 22 bin 452 TL olarak belirlendi. More »

Bursa’da 10 bin mağdur öğrenci

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

bursada-10-bin-magcc86dur-occ88gcc86renci

Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı iptal etmesinin ardından, temel liselere dönüşen okullara kayıt yaptıran öğrenciler ve velileri şaşkın. Okulların açılmasına 1 ay kalmasına karşın Milli Eğitim Bakanlığı’nın netleşmeyen gerekçeli karar tutumu nedeniyle henüz kayıt yaptırmayan ve Bursa’da sayıları 10 bini bulan 12. sınıf öğrencisinin bu belirsizlik nedeniyle mağdur olduğu iddia edildi. More »

‘Çiftçimiz bir yıkım daha yaşayacak gibi…’

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Sedat Okumuş, Yazar

sedat okumuş

KARACABEY PENCERESİNDEN / Sedat  Okumuş

- ‘Çiftçimiz bir yıkım daha yaşayacak gibi…’

***   ***

OKSB Başkanı Sami Özseçen’den eleştiri yağmuru…

Özseçen’in eleştiri okları, salça fabrikalarına ve işçilere:

“Toprakla karışık toplanan domates için fatura üreticiye çıkarılmasın.

Çözüm için ‘domatesi toplama standardı’ oluşturulmalıdır.”

Karacabey Ova Köyleri Sulama Birliği Başkanı Sayın Sami Özseçen kardeşimiz, Türkiye’nin sayılı ve örnek bir sulama birliğinin başkanlığını yürütmesi kadar, kendisine ait arazi ve tesislerde bitkisel tarım ile hayvancılık faaliyetleriyle tanınıyor. Her geçen yıl elindeki nakit ve mal varlığı giderek azaldığı öne sürülen Karacabeyli çiftçilerin sorunlarını da…

Her gününde, çok yönlü yaşayan ve geleceğe sosyoekonomik anlamda güvenle bakmak isteyen çalışkan bir üretici Sayın Özseçen.

Kendisiyle yaptığımız önceki günkü görüşmede, yazımızın başlığına konu ‘sezon değerlendirmesiyle’ sözlerine başladı OKSB Başkanı Sami Özseçen.

“Sezon bitti sayılır.” dedikten sonra, yüreğini burkan bir ifadeyle üzgün anlatımını sürdürdü:

“Soğan, karpuz, kavun, buğday ekilen arazilerimiz ne yazık ki, çiftçimize para kazandırmadı. Domates sezonuna bir hafta içinde gireceğiz; fakaat, öylesine fazla domates ekimi yapıldı ki, aşırı ekim nedeniyle ‘salça fabrikaları domates fiyatını düşürebilirler’ diye endişeliyiz.

Çiftçimiz neredeyse her yere borçlu… Bankalara, kredi kooperatiflerine, mazot için akaryakıt istasyonlarına, zirai ilaç, gübre ve tohum firmalarına…

Öyle karamsar olduk ki; bu tablo karşısında, sanki bir yıkım daha yaşanacakmışız gibi umutlarımız kapkara!”

***   ***

Sonrasında bir an duraksıyor OKSB’nin başarılı başkanı, üzüntüsünü yansıtan ses tonuyla, boğazına düğümlenen şu yorumlarını paylaşıyor kamuoyu ile:

“Bir de salça fabrikalarına bakıyoruz. Sezonda yaklaşık bir milyon ton domates alacaklar. Tarladaki işçilerin topladığı domateslerin kendilerine toprakla karışık olarak teslim edilmesini bahane edip, çiftçiye yaptırım uygulamanın peşindeler. Ürettikleri salçaya kadar toprak karıştığını, yurt dışına bu nedenle kalitesi düşük domates salçası göndermek zorunda kaldıklarını da iddia edip, fire payı adı altında parasını keserek, çiftçimizi cezalandırma yoluna gidebilirler.

Bir salça fabrikası, son yıllarda işçiler tarafından kilo usulü toplanan domates yüzünden, bir sezonda yaklaşık 10 bin toprağı kendilerine ait arıtmalardaki sulama kanallarına atıyormuş. Bir kısmının üretilen salçaya bile karıştığı iddia edilen ve fabrikanın arıtma tesisinde biriken topraklar ise, en sonunda ovadaki derelerimize gönderiliyor.

Gıda güvenliği açısından bu gelişme büyük bir tehlikedir. Çözüm için bir an önce…

Çiftçi kuruluşlarının önderliğinde, salça fabrikalarının temsilcileri, işçileri toplayan kâhyalar ve her türlü sonuçta, başına kabak patlatılan üretici kardeşlerimiz aynı masada buluşturulmalı…

Hep birlikte, el ele verilerek, bir ‘domates toplama standardı’ oluşturulmalıdır.

Şöyle bir anılarımızı yoklarsak; eskiden bir işçi günde 1 ton domates toplamaktaydı. Şimdi ise, işçilere kilo usulü ödeme yapılması nedeniyle, işçiler toprakla karışık domates topluyorlar ve bir işçi günde yaklaşık 3 ton domates toplayabiliyor.

Sonuçta, gereksiz yere üreticiler tarafından işçilere domates toplamanın ücret yanında ‘toprak bedeli’ ödendiği gibi…

Fabrikalar çiftçimizden ‘toprak firesi’ diye para kesecekler, fabrikaların ürettiği salçaya toprak karışacak; bunlar yetmiyormuş gibi, fabrikaların arıtmalarında biriken topraklar da derelerimize gönderilip, derelerimizi dolduracaklar.

Çok acele, ilgili taraflar bir araya getirilip, perde arkasında kalan bu sorun hızla gün ışığına çıkarılmalı ve kalıcı bir çözüme kavuşturulmalıdır.”

***   ***

Özseçen, Bursa Büyükşehir’e seslendi:

“Arazi yollarını hazırlamak üzere kendilerini göreve çağırıyoruz.”

Bir karamsarlık da kendileri için:

“Kötü gidişten sulama birliklerinin tahsilat gücü de zarar görebilir.”

OKSB Başkanı Sami Özseçen, bir tarım sorununu daha gündeme getirdi önceki günkü söyleşimizde. Derdi, arazi yollarının kapanmasıydı. Geçtiğimiz kış aylarında ulaşılamaz duruma gelen…

Karacabey Ovası’ndaki arazi yollarının yeniden düzgün ve kullanışlı olarak tarım faaliyetlerine açılması gerektiğini vurguladı ve…

…Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkililerine seslendi: “Yardımınızı, desteğinizi bekliyoruz. Arazi yolları konusunda bazı ilçelerde çalışmalar yaptığını duyduğumuz Büyükşehir’i Karacabey Ovası’nda kapanan arazi yollarını açmak üzere bekliyoruz.”

Sayın Özseçen, söyleşimizde eleştirilerinin son bölümüne geldiğimizde…

Çuvaldızı kendi kuruluşuna batırmaktan da çekinmedi:

“Çiftçilerimizin kötü bir sezon geçirmesi kimleri etkilemeyecek ki… Bu kötü gidiş, sulama birliklerini de olumsuz etkileyecek. Çiftçilerimizden hedeflediğimiz su bedeli tahsilatı miktarı korkarız ki, aşağılara düşebilir. İstenen oranda ücret toplayamayan sulama birlikleri de bunun sonucunda…

Arzulanan kanal temizliklerini yapamayabilir.

Oysa, Karacabey OKSB olarak bizler, son iki yılda makine parkına kattığımız modern, yeni ve özel araçlar desteğinde yaptığımız drenaj sonucunda, arazideki taban suyunu 1 metreden, 1,5 metreye düşürdük. Birliğimizin çalışma programı doğrultusunda da ovadaki drenaj kanallarını her 5 yılda bir tamamen temizlemiş olacağız. Böyle bir temizleme programı, ovamızın drenajına sürekli rahat nefes aldırır.”

Eleştirilerini ve çözüm önerilerini Karacabey kamuoyu ile paylaşan Öeseçen kardeşimize…

“Son olarak söyleyeceğin bir şey var mı?” dediğimde ise, güzel bir söyleşi finali ile sözlerini noktaladı:

“Ektiklerinden yüzü gülmeyen çiftçilerimizin bir parçası olmaktan her zaman gurur duyuyoruz. Onların dertleri derdimiz, az görülen sevinçleri de yine bizim sevincimizdir.”

‘Çiftçinin tek kurtuluşu tarımsal planlama’

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

ccca7iftccca7inin-tek-kurtuluscca7u-tarimsal-planlama-1

Dağkadı’daki biber tarlasında incelemelerde bulunan Milletvekili Sarıbal, ürün fiyatlarındaki dengesizliğe dikkat çekti:

Karacabey’de ekim fazlalığı nedeniyle birçok ürün çiftçiye büyük zarar verirken, bu yıl az olması nedeniyle biber eken üretici sezona güzel fiyatlarla başladı. Kiloya 70 kuruş ile 1.3 TL arası olan biber fiyatlarının şimdilik iyi olduğu belirtilirken, uzun vadede bu durumun nasıl bir etki yaratacağı ise merak konusu oldu. More »

TEKNOSAB ile 3 dev yatırım geliyor

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

teknosab-ile-3-dev-yatirim-geliyor-1

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, yüzde 90’ı Karacabey topraklarına (İkizce Mahallesi ve çevresi) kurulması planlanan Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi’nin (TEKNOSAB) yüksek teknolojili üretim ve ihracat yapan uluslararası nitelikteki dev firmalara ev sahipliği yapacağını belirtti. Burkay, “Bursa’ya 3 önemli firma gelecek. Her biri Oyak Renault ve TOFAŞ’ın iki katı ihracat yapacak.” More »

Yeniköy’de Kostarika ve Fransız esintileri

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

ha14

Karacabey Belediyesi tarafından önceki akşam Yeniköy’de gerçekleştirilen etkinlikte Kostarika ve Fransa’dan gelen dans ekipleri yerel kıyafetleri ve müzikleri ile renkli gösteriler sergiledi. Atatürk Anıtı’nın bulunduğu alanda gerçekleşen etkinliğe tatilcilerin ilgisi yoğun oldu. More »

Assan Gıda domates sezonunu açtı

Temmuz 31st, 2015 | No Comments | Posted in Haber

assan-gida-domates-sezonunu-accca7ti-2

Domates salçası, ketçap, mayonez ve sos üretimi ihracatı ile sektöründe faaliyet gösteren Assan Gıda, sezon açılış geleneğini sürdürdü. Ayrıca, bu yıl ki sezon açılışında 3 yıldır taahütlerini eksiksiz yerine getiren çiftçiler ödüllendirildi. More »