Browse > Home / Archive: Haziran 2012

| Subcribe via RSS

Ceza evinde intihar etti

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

cezaevinde-intihar-etti

Karacabey’de arazi anlaşmazlığı yüzünden tartıştığı emekli polis memurunu av tüfeğiyle öldürmekten tutuklanan zanlının cezaevinde başını su dolu kovaya sokarak intihar ettiği iddia edildi. More »

Tüpte tavuk ütülerken canından oldu

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

yanan-kadin1

Karacabey’de, piknik tüpünde tavuk ütülerken yanarak ağır yaralanan yaşlı kadın 28 gün sonra yaşamını yitirdi. More »

Soydular, lastiklerini patlattılar, camlarını kırdılar!

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

soydular-lastiklerini-patlattilar

Karacabey’e bağlı Yeniköy’de, hırsızlar, lastiklerini patlatıp camlarını kırdıkları iki aracı soydu. More »

TOPLUMUN HUZURU

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Mustafa Arı, Yazar

mustafa-ari

Mustafa Arı / Köşe Yazısı

İnsan toplumda iyi ve güzel bir davranış görünce sevinir. Kötü ve zararlı bir şey görünce üzülür. Bu nedenle toplum içinde insanlar birbirlerine destek olup, kötü davranışlara engel olmaya çalışmalıdırlar.

More »

Silahlar susmak bilmiyor!

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

silahlar-susmak-bilmiyor

Karacabey’de son günlerde art arda yaşanan silahlı yaralama ve öldürme olaylarına bir yenisi daha eklendi. More »

Domates Grubu Karacabey’de toplandı

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

domates-grubu-toplandi

Bursa’da 2012 yılının ‘Domates, Biber, Şeftali Yılı’ ilan edilmesi sonrasında belirlenen çalışma grupları toplantılarını sürdürüyor. More »

Numan Kurtulmuş AK Parti’ye mi geçiyor!

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

has-parti

Dün ulusal bir gazetede yer alan ve ardından da internette günün konusu olan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ile eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun AK Parti’ye geçeceği iddiaları Karacabey’de ilgiyle karşılandı. More »

Yeni ders saatleri belirlendi!

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

okula-baslama-yasi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olacak haftalık ders çizelgesi çalışmalarını tamamladı. More »

‘Kadına Şiddet’ ele alındı

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

kadina-siddet-1

Karacabey Belediyesi, Bursa Valiliği Kadının Statüsü ile ortaklaşa “Kadına Şiddete Hayır” konulu bir konferans düzenledi. More »

Cumartesi ve Pazar sınav var

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

sinav

Karacabey’de eğitim veren sürücü kurslarının ehliyet sınavları Cumartesi günü Mustafakemalpaşa’da gerçekleştirilecek. More »

Boğaz Koop’ta müthiş kampanya

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

bogaz-koop-kampanya

S.S. Karacabey Yeniköy Boğaz Kooperatifi Başkanı Metin Çiçek, yaz sezonunun açılmasıyla birlikte gerçekleştirdikleri kampanyanın büyük ilgi gördüğünü söyledi. More »

Orta Doğu, Anadolu ve Orta Asya’da Türkler

Haziran 30th, 2012 | No Comments | Posted in Sedat Okumuş, Yazar

sedat-okumus

OLAYLARIN İZLERİ     Sedat Okumuş

Osmanoğullarının soy ağacı

Gerçek anlamda ilk Osmanlı tarihini yazan kişi olarak kabul edilen Âşık Paşazâde Derviş Ahmet, Yıldırım Bayezıt’ın oğlu Çelebi 1. Mehmet’ten itibaren 2. Murat ve oğlu Fatih Sultan 2. Mehmet’e yakınlığı ile tanınır. Padişahlara hem bir dost, hem de tarihçi olarak ömür sürmüştür. Türklerin Selçuklu ve Osmanlı Beyliği dönemine ilişkin bilgi verirken, Osmanoğulları’nın soy ağacını şöyle tanımlar:

“Nuh Peygamber’e selâm olsun, oğlu Yafes ile onun oğulları Maçi, Çin, Turmuş, Yantemür, Korluga, Karahul, Süleyman Şah, Karalu Oğlan, Amudi, Karaca, Kurtılmış, Çarboga, Sevinç, Togar, Baybus, Kızıl Boğa, Kamarı, Bansup, Karahan, Tozak, Aykutluk, Karahan, Oğuz, Gök Alp, Basuk, Toktemur, Sugar, Bakıyı, Sunkur, Kaynıtur, Togar, Aykolug, Bayıntur, Kızıl Boğa, Kaya Alp, Süleyman Şah Gazi, Ertuğrul Gazi ve oğlu Osman Gazi’dir.”

***   ***

Türk Milleti’nin soy ağacı

Osmanoğulları’nın soy ağacına bakıldığında Türkler’in kökeninde Nuh Peygamber’in oğullarından Yafes’in nesli görülür. Kutsal kitaplardan Tevrat’ta: “Ve Nuh dedi: ‘KENAN lanetli olsun!..Kardeşlerine kullar kulu olacaktır! Sam’ın ALLAH’ı RAB, mübarek olsun, ve Kenan ona kul olsun! ALLAH, Yafes’e genişlik versin!..Sam’ın çadırlarında otursun!..Ve Kenan ona kul olsun!..” bilgisi verilmektedir. Nuh Peygamber’in Yüce Allah tarafından kabul edilen duasıdır bu.

Hz. Nuh’un oğullarından Ham, eski Kenan diyarı olan şimdiki Filistin halkı ile Hint diyarının ve Afrika halklarının atası kabul edilirken, diğer oğlu Sam’ın soyundan ise Hz. Musa, Hz. İsa ve Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in geldiği ve İslam Dini’nin Arabistan’da ortaya çıktığı bilinmektedir.

Nuh’un 3. oğlu Yafes ise, tüm Türk boylarının atasıdır. Böylece, Kur’an-ı Kerim’den önce inen kutsal kitap Tevrat’ta “Genişlemekle” ödüllendirilen millet Türkler olmaktadır. Tevrat’ta yer alan ve Hz. Nuh’un oğlu Yafes için dilediklerinin dünyada gerçekleştiği görülür. Yafes’in torunu Türkler’in dünyaya en fazla yayılarak, en çok devlet kurarak, genişleyen millet olduğunu görürüz.  Hz. Nuh’un duasını da gerçekleştiren Türkler, Hz. Muhammed ümmeti olmuş, Arapların yanında yer almış ve topraklarında oturmaya başlamışlardır.

Dini açıdan genişlemekle ve Hz. Muhammed’in İslam Dini’ni yaymakla görevlendirildiği anlaşılan Türk Milleti’nin bu kutsal görev için seçilmiş olmasına nasıl şükredilmez ki!

***   ***

Yafes’in torunları olarak Türkler’in 1071’de Anadolu’ya 24 Türk boyu halinde gelmelerinden önce Orta Doğu’da ve Anadolu’da başlayan Türk neslinin Orta Asya, Kafkasya, Sibirya, Balkanlar ve Avrupa’ya doğru genişlediğini görüyoruz. Yafes’in oğullarından bazıları Sümer, Guz, Oğuz, Macar gibi isimlerle çoğalır.

Dünyaya yayılan Türk Milleti için Yüce Allah’ın yarattığı bu güzel dünya coğrafyasında hangi peygamberler zamanında nelerin insanlara öğretildiği…

…Ve, tarih adını verdiğimiz uzun süreçte insan neslinin uygarlıklar ve savaşlar dönemlerinde peygamber ve elçi olarak görevlendirilen Yüce Allah’ın seçtiği çok değerli kullarının neler yaptıkları…

… Seçilmiş kullara gelen vahiylere göre, onların insanlara neler bildirdikleri araştırılmalı ve asla unutulmamalıdır.

***   ***

Böyle bir araştırma çok sayıda tarihçi tarafından yürütülüyor aslında.

Sümer tarihi denince ilk akla gelen Büyük Üstat Prof. Dr. İlmiye Çığ, Prof. Dr. Halet Çambel, Bossert, Prof. Dr. Gönül Talu gibi.

Geçtiğimiz günlerde bazı bazın organlarında şu haber ve yoruma gözümüz ilişti :

“Tarihçi ve Doçent Doktor Osman Karatay, dil bilimi ve arkeolojik bulgular ışığında yaptığı araştırmaya göre Türklerin atası sayılacak kavimlerin 5 bin yıl önce Orta Doğu’dan Türkistan’a doğru göç ettiğini açıkladı. Türk boyları konusunda uzmanlığı bilinen Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Karatay, tarih sahnesinde Orta Asya’dan destanlar yazmaya başlayan Türklerin atalarının aslında Mezopotamya ve Batı İran’dan başlayan nesiller ürettiklerini belirtti.”

Ve, üstat bir yorum ekliyor : “Türklerin ataları Orta Doğu’dur, ama Türklerin anayurdu Orta Doğu değildir.”

Bu yorumda gösteriyor ki…

Orta Doğu’dan başlayan ve dünyanın her köşesine doğru “genişlemesi” lütfedilen Türk boylarının, tarihsel gerçeklerle ve peygamberler tarihi ile uyumlu olduğunu gösteren “seçilmiş millet” özelliği büyük onur vericidir.

Türk Milleti’ne kutsal görevler veren Yüce Allah’a her zaman hamd ve şükürler olsun.

Yukarıdaki yoruma bir yorum da ben eklesem nasıl olur?!

“Dünyanın neresinde olursanız, olun; Türk kardeşlerimiz, gelin kardeşlikte buluşalım, Haçlı Seferleri’nde karşılaşmayalım. Dünyanın tüm insanları… Yafes’ten sonra Peygamberlerimiz farklı olabilir; ancak son kutsal kitap olarak, Yüce Yaratıcı’nın koruduğu Kur’an’ı okuyun, son peygamber Hz. Muhammed’in güzel ahlak ve öğretilerinde buluşalım. Kardeş olalım; rengimiz, ırkımız, makamımız ne olursa, olsun. Gelin, ‘Müminler kardeştir.’ ayetinde olduğu gibi barış ve huzur dolu bir dünya kardeşliği için el ele, omuz omuza verelim. Savaş çığlıkları değil, sevgi çığlıklarımız kaplasın dünyamızı. Bu çağrımız, bizden önce de Hz. Mevlana’nın “Ne olursan ol… yine gel!” deyişinde, Yunus Emre’nin “Dünyaya kavga için gelmedim.” sözünde, Fatih Sultan Mehmet’in “Tek millet, tek devlet” hayalinde ve Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesinde sadece Türk nesline değil; tüm insanlığa yapılmıştır.”

Cenazede gözyaşları sel oldu

Haziran 28th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

cenazede-gozyaslari-sel-oldu-1

Karacabey Sırabademler Mahallesi’nde önceki gün meydana gelen boşanma cinneti cinayetinde yaşamını yitirenler dün ilçede toprağa verildi. More »

Belediye Meclisi’nden olağanüstü toplantı

Haziran 28th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

meclis-nazim-1

Yılda bir kez tatil hakkını Temmuz ayında kullanan Karacabey Belediye Meclisi, Belediye Başkanlığı’ndan gelen istek üzerine Temmuz ayında da olağanüstü toplanmaya hazırlanıyor.  More »

Tarım Kredi’den Borsa’ya ziyaret

Haziran 28th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

tarim-krediden-ziyaret

Bursa, Balıkesir ve Çanakkale Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Bölge Müdürü Abdullah Damcı ile Birlik Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Erdem, Karacabey Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Misafirleri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bertan karşıladı.    More »

‘Kafkas Perisi’ 215 bin liraya satıldı

Haziran 28th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

kafkasperisi

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Karacabey İşletmesi’nin Karacabey Harası’nda düzenlenen tay satışı ihalesinde, en yüksek 215 bin lira, en düşük 15 bin liradan toplam 52 safkan Arap yarış tayı satışa sunuldu. More »

Vergi borçlularına müjde

Haziran 28th, 2012 | No Comments | Posted in Haber

vergi-borclularina-mujde

Vergi ve prim borcu affı vatandaşa derin bir nefes aldıracak. Borç yapılandırmasında yeni bir kolaylık daha sağlandı. Taksitlerini aksattıkları için aftan yararlanma hakkını kaybedenler, birikmiş taksit borçlarını gecikme faiziyle 31 Ekim 2012’ye kadar yatırarak kalan borçları vadeli olarak ödeyebilecek. More »