Browse > Home / Archive by category 'Haber'

| Subcribe via RSS

İlk maçımız Cizrespor’la

Temmuz 27th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

ilk-macimiz-cizrespore28099la

Karacabey Belediyespor’un da mücadele edeceği Spor Toto 3. Lig’de 2016-2017 futbol sezonunun fikstürü dün çekildi. Temsilcimiz Belediyespor, 3 Eylül 2016 Cumartesi günkü ilk maçında M. Fehmi Gerçeker Stadı’nda Cizrespor’u konuk edecek. More »

‘Başarılı olacağız’

Temmuz 27th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

basarili-olacagiz

Bu sezon 3. Lig’de Karacabey Birlikspor adıyla mücadele edecek olan temsilcimiz Karacabey Belediyespor’un İzmir Ödemiş’te kampı tüm hızıyla sürüyor. Teknik Direktör Ümit Şengül yönetiminde çalışmalarına hız veren futbolcular teknik, taktik, hız ve güç testleriyle yeni sezona hazırlanıyor. More »

BUSKİ’de 10 personel görevden uzaklaştırıldı

Temmuz 27th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

buskie28099de-10-personel-gorevden-uzaklastirildi

Paralel Yapı’yla mücadele kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BUSKİ’de sürdürülen soruşturmalar çerçevesinde 10 personelin görevden uzaklaştırıldığı bildirildi. More »

Komşuda 26 öğretmen açığa alındı

Temmuz 27th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

komsuda-26-ogretmen-aciga-alindi

Yaşanan hain darbe girişiminin ardından tüm yurtta olduğu gibi Mustafakemalpaşa’da da soruşturmalar tüm hızıyla sürüyor. More »

Yedek listede Karacabey yok!

Temmuz 27th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

yedek-listede-karacabey-yok

Genç Çiftçi Projeleri’nin desteklenmesi kapsamında asıl listede bulunan ancak belirtilen tarihlerde sözleşme imzalamayan 32 yatırımcının yerine yedek listeden gelen projelere onay çıktı. Yedek listeden projeleri onaylanan isimler arasında ise, Karacabey’den kimsenin bulunmadığı gözlendi. More »

‘Suçu olan cezalandırılsın’

Temmuz 27th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

sucu-olan-cezalandirilsin

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM Eğitim Komisyonu Üyesi Dr. Ceyhun İrgil, darbe girişimi sonrası eğitim camiasında süren soruşturmalara değindi. More »

24 öğretmene görevden el çektirme iddiası

Temmuz 26th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

24-ogretmene-gorevden-el-cektirme-iddiasi

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi soruşturması kapsamında yapılan çalışmalar sırasında Karacabey’de 24 öğretmeninin görevlerinden el çektirildiği iddia edildi. Belirlenen öğretmenlere görevlerinden el çektirildiğine dair tebligatların dün dağıtılmaya başlandığı öğrenildi. More »

‘Çiftçimizin hizmetindeyiz’

Temmuz 26th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

ciftcimizin-hizmetindeyiz-1

İlçe basınıyla kahvaltıda bir araya gelen Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, samimi açıklamalarda bulundu: More »

Önen’den ‘24 Temmuz’ açıklaması

Temmuz 26th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

onene28099den-e2809824-temmuze28099-aciklamasi

Karacabey YÖREM Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şaban Önen, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamasında, FETÖ’nün darbe girişimine tepki gösterdi. Önen, “Darbe girişimine halkımızın şanlı direnişiyle birlikte tüm gücüyle karşı duran medya kuruluşlarımız, halkın özgür haber alma hakkını sonuna kadar savunmuş, darbecilerin müdahalelerine rağmen yayınlarını sürdürerek darbeye geçit vermemiştir.” dedi. More »

‘Egemenliğin sahibi Türk ulusudur’

Temmuz 26th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

egemenligin-sahibi-turk-ulusudur

Vatan Partisi Karacabey İlçe Başkanı Ahmet Aygün Ata, darbe girişimi ile birlikte yaşanan kara gecenin galibinin Türk ulusu olduğunu söyledi. Ata, “Egemenlik Türk ulusuna aittir. FETÖ terör örgütü ABD destekli darbe girişiminden hüsranla çıkmıştır. Mayamız Türk ulusu olduğu sürece Türkiye Cumhuriyeti yaşayacaktır.” dedi. More »

‘Dünya mazlumlarına örnek olduk’

Temmuz 26th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

dunya-mazlumlarina-ornek-olduk-1

Vatan hainlerince başlatılan darbe girişiminin ardından, yurt genelinde olduğu gibi Karacabey’de de ‘Demokrasi Nöbeti’, yoğun katılımla birlikte tüm hızıyla sürüyor. More »

Belediye’den ‘Şükür Kurbanı’

Temmuz 26th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

belediyee28099den-e28098sukur-kurbani-1

15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte tüm ülke genelinde başlayan demokrasi nöbetleri Karacabey’de de devam ediyor. Bu kapsamda Karacabey Belediyesi de ‘Şükür Kurbanı’ etkinliği düzenleyerek güçlü bir birliktelik mesajı verdi. More »

Demokrasi şehitlerine Mevlid-i Şerif

Temmuz 26th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

demokrasi-sehitlerine-mevlid-i-serif-1

Vatan haini ve demokrasi düşmanı, bir grup yabancı işbirlikçi tarafından başlatılan kalkışma girişimine karşı, 15 Temmuz akşamından itibaren ‘Demokrasi Nöbetleri’nin sürdürüldüğü ilk ilçelerden biri olan Karacabey’de, demokrasi coşkusu tüm kararlılığıyla devam ediyor. More »

‘Rabbimize iltica edelim’

Temmuz 26th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

rabbimize-iltica-edelim

Saadet Partisi Karacabey İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, 15 Temmuz 2016 Cuma günü yapılmak istenen darbe girişimi sonrasındaki olayları değerlendirdiği yazılı bir açıklama yaptı. More »

DSP basını unutmadı

Temmuz 26th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

dsp-basini-unutmadi

DSP Bursa İl Başkanı Cahit Akıncı, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Akıncı, mesajında basının hayatın önemli parçalarından birisi olduğunu kaydetti. More »

Yolağzı - Gönü otoyolu mahkemelik!

Temmuz 25th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

yolagcc86zi-gocc88nucc88-otoyolu-mahkemelik-1

Kısa bir süre önce Yolağzı ve Gönü mahallelerinden geçen İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Projesi’nde, arazilerinden geçen güzergâh için kamulaştırma ve ürün bedelleri ödenmeyişine tepki gösteren mahalle sakinleri çözümü mahkemeye başvurmakta buldu. More »

Tags:

‘CHP, demokrasinin güvencesidir’

Temmuz 25th, 2016 | No Comments | Posted in Haber

chp-demokrasinin-gucc88vencesidir

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, Bursa milletvekilleri ve ilçe başkanlarının da katılımıyla geçtiğimiz hafta ‘15 Temmuz Darbe girişimi ve OHAL’ ilan edilmesiyle ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Cumhuriyet rejiminin ve Türkiye’nin büyük bir tehlike atlattığını ifade eden İl Başkanı Şadi Özdemir, “15 Temmuz gecesi, devlette her kademeyi bir virüs gibi ele geçirmiş bir çetenin devlete karşı, demokrasiye karşı saldırısını yaşadık.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, 15 Temmuz Darbe girişimi ve OHAL ilan edilmesiyle ilgili olarak İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. 15 Temmuz Darbe Girişimi ve OHAL ilan edilmesi gündeminde gerçekleşen toplantıya Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Bursa Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın, Karacabey İlçe Başkanı Murat Tanrıverdi ve ilçe başkanları katıldı.

Cumhuriyet rejiminin ve Türkiye’nin büyük bir tehlike atlattığını ifade eden İl Başkanı Şadi Özdemir, “15 Temmuz gecesi, devlette her kademeyi bir virüs gibi ele geçirmiş bir çetenin devlete karşı, demokrasiye karşı saldırısını yaşadık. Burada Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları ve bütün partiler el birliğince demokrasiye sahip çıkıp, hep birlikte sokakları, siyaseti, meclisi örgütleyip bir karşı duruş sergilemiş ve bunun sonucunda darbe girişimini başarısızlığa uğratmıştır. Ülkemize ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bu süreçte özellikle meclise yapılan saldırıyı, ulusal egemenliğimize yapılmış bir saldırı olarak da görüyoruz. Burada parlamenter demokrasinin, laik, çağdaş hukuk devletinin ve özgür medyanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha yaşamış ve görmüş oluyoruz.” dedi.

“Dört elle sarılmalıyız”

“Dolayısıyla biz demokrasiye yine dört elle sarılmak durumundayız.” diyen Özdemir, “Yasama, yürütme, yargı ve medyanın bağımsızlığını ve bağımsız biçimde örgütlenmesini sonuna kadar da desteklemeli ve güçlendirmeliyiz. Partimiz, darbeye karşı duruşunu sergilemiştir. Zaman zaman AK Partili yöneticilerimiz arayarak Cumhuriyet Halk Partisi’ne teşekkür ediyor. Aslında bu Cumhuriyet Halk Partisi için teşekkür edilecek bir durum değildir. Demokrasiyi bu ülkeye getiren, bu ülkeyi kuran, bu ülkeyi çok partili rejime taşıyan, demokrasinin her zaman güvencesi ve bekçisi olan parti, Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi asli görevini yapmıştır. Demokrasi dışı davranan insanların kendi davranışlarını bir kez daha gözden geçirmelerinde fayda vardır.” diye konuştu.

“O gece parti ayrımı yoktu”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık da, 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminin ardından yaşanan birlik ve beraberliğe değindi. Karabıyık; “15 Temmuz akşamı bir darbe girişimi yaşandı ve milletimiz özellikle de siyaset kurumu bu darbeye karşı çıktı. O geceyle ilgili öncelikle ifade etmek istediğim şu ki; o gece parti ayrımı yoktu. Meclisi açarak bütün Ankara’da bulunan vekiller, parlamenter demokrasiyi devam ettirmek, darbe girişimine karşı çıkmak için bir araya geldiler. Bu önemli bir direniş ruhudur. Bu ruhtan çıkarmamız gereken bazı dersler vardır. Suçlu olanların cezalandırması gerekiyor. Biz bu aşamaya hesaplaşma aşaması diyoruz. Ancak altını çizerek belirtmek gerekiyor ki bu aşamanın hukuk sınırları dahilinde ve evrensel boyutlarda olması gerekiyor. Yani bunun aksi durum olduğunda, kurunun yanında yaş da yandığında veya hukuk çerçevesi dışına çıkıldığında uygulamanın darbecilerin yaptığından bir farkı kalmayacak. Siyaset kurumunun vatandaşları sükunete davet etmesi de bu bağlamda çok önemli.” dedi.

“İzleme komisyonu oluşturduk”

OHAL kararıyla ilgili de açıklamada bulunan Lale Karabıyık, “Bu sürecin bir normalleşme süreci olacak. Ancak biz bunun olağan usullerle olmasını tercih ederdik. Olağanüstü Hal uygulaması Anayasada var. Fakat bu uygulama o akşam bütün partilerin vekillerinin birlikte gösterdiği o birlikte direniş ruhuna asla uygun değil. Madem bir düzelme süreci yaşanacak, bir mücadele verilecek, bu mücadelenin birlikte dayanışma içerisinde yapılması gerekiyor. Bildiğiniz gibi OHAL süreçleri iktidar partisine tüm yetkileri verir ama bazen bu yetkinin gücü de güç zehirlemesine dönüşebilir. Eğer yanlış uygulamalarla başlanırsa, hesap vermeden, şeffaf olmadan bu süreç devam ederse, o zaman darbenin getireceği bir takım yan etkilerden daha kötü etkiler de olabilir. Bu nedenle biz isterdik ki normalleşme sürecini de birlikte mecliste OHAL olmadan, olağan koşullarda, parlamenter sistem içerisinde gerçekleştirebilelim. CHP olarak aldığımız karar gereğince bu süreci izleme komisyonu oluşturduk. Bu süreci yakından takip edeceğiz.” ifadesini kullandı.

“TBMM’nin önü tıkanmamalıydı”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, en kısa zamanda OHAL’in kaldırılması ve normale dönüşün gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Aydın şöyle konuştu: “Bundan sonrası asıl önemli olan. O gece hafızalardan hiç silinmeyecek görüntülere şahit olduk. Darbeyi hiçbir şekilde kabul edemeyiz ve kınıyoruz. Zaten Genel Başkanımızın da uçaktan iner inmez o refleksi göstermesiyle de aslında ülkenin çok daha büyük uçuruma gitmesinin önü kesilmiş oldu. Aynı anda da Ankara’daki arkadaşlarımızın da parlamentoya giderek bu direnişi göstermiş olması aslında bir dönem noktasıydı. Bu darbenin önlenmesindeki en büyük paylardan biri de Ana Muhalefet Partisi CHP’nin de olduğunun hakkı teslim edilmeli. O gün darbecilerin yaptığı kesinlikle tasvip edilemez ama suçsuz, günahsız emir eri olanlara yapılanlar da affedilemez. Onların da aynı bu darbeciler gibi bulunup gerekli cezayı alması gerekiyor. Bu durumda ilan edilen OHAL’in de demokrasinin, parlamenter sistemin ve milletin meclisi olan TBMM’nin önünü tıkamaması gerekiyor. En kısa zamanda olağan şartlara geri dönülmesi, OHAL’in kaldırılması gerekiyor. Zaten yara alan bir demokrasi var. Bu durumda insanların psikolojisi bozuk durumda. Bunu bir an önce normale döndürmek gerekiyor. Milletimiz birlik beraberlik içerisinde bu işin önlemesinde büyük bir katkı sağlamıştır.”

“Mücadele kararlılıkla sürmeli”

Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Biz her türlü darbenin her zaman karşısında olduk” diyerek sözlerine başlarken; “Öncelikle bu süreçte darbeye karşı direnirken yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Bu darbe girişimini lanetliyoruz. Halkın üzerine tank süren, ateş eden, bomba yağdıran bu anlayışı kınıyoruz. Fakat bu süreç içerisinde OHAL birlikteliğimizi bir nevi geri itmiş oldu. Tabii ki devam edeceğiz darbe girişimiyle ilgili mücadelemize. Kanun hükmünde kararnameler meclis onayına sunulmak durumunda. Orada bu terör örgütü ile ilgili mücadelemize devam edeceğiz. Burada o sürekli bahsedilen ‘kurunun yanında yaş da yanabilir’ konusuna çok dikkat etmeliyiz. Gördük ki bu süreçte, Ergenekon, Balyoz davaları olurken de aynı şeyleri söylüyorduk. Evrensel değerlerden, hukukun genel ilkelerinden uzaklaşmamamız gerekiyor. Hukuk mutlaka herkese lazım oluyor. Bir gün mutlaka uzaklaşan ilkelerin ardından zulüm geliyor. Bu mücadeleyi kararlılıkla sürdürmeliyiz. Partilimiz olan kişilerin küçük eleştirilerinin hatta eleştiri bile diyemeyeceğimiz sözlerin tutuklanmalarına sebep olduğunu görüyoruz.” dedi.

“İtirazımıza devam ediyoruz”

Son olarak söz alan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise, içinde binlerce cevaplanmamış soruyu barındıran bir süreci yaşadıklarını söyledi. Sarıbal, “Türkiye darbelerden çok çekti ama hakikaten karmakarışık bir süreç yaşıyoruz. Gerçek bir darbe midir, isyan mıdır! Gerçek bir darbe nasıl olur bunları tartışmak gerekiyor. İçinde binlerce cevaplanmamış soruyu barındıran bir süreci yaşıyoruz. Biz özgürlüklerden ve demokrasiden yana bir partiyiz. Cumhuriyet Halk Partisi, bir darbenin ayak izleri üzerinden itiraz etti, itirazını da sürdürüyor. Geçmişte olduğu gibi aynı itirazımıza devam ediyoruz. Ama şunu görmek zorundayız;

Bu darbe laik, demokratik, sosyal hukuk devletine karşı mı yapılmıştır? Ya da bu darbe girişimi toplumun bütün kesimlerinin mağdur olduğu, toplumun bütün kesimlerini sosyal, siyasal, ekonomik hakları üzerinden mağdur eden bir siyasal iktidara karşı mı yapılmıştır? Yoksa iki gerici anlayışın birbiriyle iktidar ve rant savaşı mıdır?” dedi.

“İktidarı terk etmeliler”

Orhan Sarıbal, mevcut hükümetin yaşananlar sebebiyle ülkeye özür borcu olduğunu ve iktidarı terk etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

NEVZAT ÇAKIR

Tags: , ,